Gry planszowe - świadectwo cywilizacji

11 maja 2016

Od 14 maja w Grodzisku (ul. Haffnera 63) czyli sopockim oddziale Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, będzie można oglądać wystawę przedstawiającą historię gier planszowych zarówno tych znanych kilka tysięcy lat temu jak i tych popularnych w średniowieczu.

Dzięki wystawie zwiedzający dowiedzą się czy łowcy mamutów znali gry, jakie gry odkrywają archeolodzy w egipskich piramidach, czy Grecy oprócz zawodów na olimpiadach mieli czas na gry, w jakie gry grali legioniści rzymscy i czy szachy były najpopularniejszą grą w średniowieczu. Wystawa jest próbą poszukania odpowiedzi na pytania: czy gry zawsze towarzyszyły człowiekowi, a jeśli tak to jakie? Czy każda cywilizacja miała swój rodzaj gry dla niej charakterystyczny? Jakie gry cieszyły się popularnością przez wieki?

Na wystawie prezentowane będą zabytki pochodzące ze zbiorów Muzeum Archeologicznego w Gdańsku oraz m.in. Muzeum Narodowego w Szczecinie, Muzeum Podlaskiego w Białymstoku i Muzeum Narodowego w Kielcach, a także kopie dawnych gier, które udostępniono zwiedzającym do samodzielnej rozrywki. Są to gry indiańskie, najstarsza gra świata – mankala, gra królewska z Ur z Mezopotamii czy też hnefatafl, czyli szachy wikingów.

Wystawie towarzyszą comiesięczne warsztaty gier planszowych oraz turniej szachowy, a na co dzień możliwość wypróbowania sił w grach, do których instrukcje i plansze są wyłożone na sali wystaw. Dostępny jest także katalog, którego każdy rozdział to swoista kapsuła czasu przenosząca w świat gier starożytnych.

Sopockie "Grodzisko" to urokliwie położony skansen archeologiczny ze zrekonstruowanym wczesnośredniowiecznym grodziskiem, to miejsce niemal realnego spotkania z historią. Wystawa o grach, przez swą otwartą formę i możliwość praktycznego poznania prezentowanych gier, jest doskonałą propozycją dla grup przyjaciół i całych rodzin na wspólną zabawę przy najstarszych i najważniejszych planszówkach naszych pradziadków.

Warsztaty gier planszowych:

15 maja (niedziela), godz. 12:00-15:00
10 lipca (niedziela), godz. 12:00-15:00
06 sierpnia (sobota), godz. 12:00-15:00
10 września (sobota), godz. 12:00-15:00

Miejsce: Grodzisko w Sopocie, oddział Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, ul. Haffnera 63, Sopot
Termin: 14.05.2016 – 15.04.2017
Otwarcie wystawy: 14 maja (sobota) 2016, godz.13.00
Kurator: Krzysztof Godon
Organizator: Muzeum Archeologicznego w Gdańsku

Godziny otwarcia:
wtorek – niedziela 10:00-18:00


CD Jack za Grodziskoblog comments powered by Disqus