Recenzja gry "Zombiaki"

Autor: Tomasz "Gambit" Dobosz
30 września 2007

Wyobraźcie sobie trzypasmową ulicę. Na jednym jej końcu znajduje się cmentarz, a na drugim naprędce sklecona z dostępnych materiałów barykada. Na barykadzie widać ludzkie sylwetki, nerwowo wpatrujące się w cmentarną bramę. Gdy zapada zmierzch w bramie pojawiają się przygarbione postacie, które powoli posuwają się do przodu. To ci, którzy do tej pory spoczywali w grobach, teraz powstali i wyruszają na żer. Z barykady padają pierwsze strzały.

Zombie są świetnym pomysłem na rozrywkę. Masa filmów i gier komputerowych podbija serca ludzi na całym świecie. Nic więc dziwnego, że zaczęto szukać nowych możliwości dla zombie, na przykład gry planszowe i karciane. Za temat chodzącej śmierci wzięło się też wydawnictwo Portal. W roku 2003 na światło dzienne wyszła ich gra karciana o wiele mówiącym tytule Zombiaki. Idea jest prosta. Zombie atakują, a ludzie się bronią. A jak wygląda to dokładnie?

Wygląda to tak jak w pierwszym akapicie. Jest sobie trzypasmowa ulica. Na jednym końcu cmentarz, na drugim barykada. Ulica podzielona jest na pięć przecznic. Zombie wychodzą z cmentarza i muszą przebyć pięć przecznic, aby wejść na barykadę. Ludzie wszelkimi dostępnymi metodami nie mogą dopuścić martwaków do swoich pozycji i muszą doczekać do świtu. Zadanie obu stron wygląda na dość proste, ale wcale takowe nie jest.

Każda ze stron, dysponuje własną talią, w której kryją się najróżniejsze środki, przybliżające gracza do celu. Zombiaki dysponują przede wszystkim olbrzymią ilością zombich, o różnej posturze, a co za tym idzie różnej wytrzymałości. Dodatkowo pałętają się jakieś psy, żywe ludzkie tarcze i akcje specjalne, dzięki którym szybciej można dopaść żarełka za barykadą.

Ludzie w swoim arsenale mają oczywiście takie zabawki jak broń palną wszelkiego rodzaju, samochody pułapki, ropę do rozlewania po ulicy, mury, granaty i inne takie zabawki. Wszystko co może zrobić krzywdę nieumartemu i choć na chwilę powstrzyma ciągły pochód śmierci.

Mechanika gry jest banalnie prosta. Gracze wykonują swoje ruchy na przemian. Najpierw zombie idą kawałek do przodu, a gracz który je kontroluje zagrywa karty, dzięki którym zbliży się do wygranej. Następnie ludzie wykonują swój ruch. Strzelają, stawiają mury, rzucają granaty, leją ropę, turlają beczki i temu podobne. Wszystko to rzecz jasna wykonują zagrywając odpowiednie karty. I tak w kółeczko do momentu gdy zombie dotrą do końca ulicy, tam gdzie jest ludzka barykada, albo gdy gracz zombie, dotrze do końca swojej talii, czyli do karty Świt. W pierwszym wypadku wygrywają mieszkańcy cmentarza, w drugim żywi przedstawiciele rasy ludzkiej.

Wykonanie gry stoi na wysokim poziomie. Karty są spore i kolorowe. Grafiki można nazwać ładnymi, jednak nie należy się spodziewać „realistycznych” wizerunków zombie. Obrazki są wesołe, dzięki czemu po grę ma sięgnąć więcej osób niż tylko wielbiciele filmów o zombiakach. Humor podkreślają rewelacyjne dopiski na kartach. Obecnie na rynku jest wersja Zombiaki 1.5, w której dodano na niektórych kartach obrazki pokazujące ich działanie. Dzięki temu nie trzeba co chwila sięgać do instrukcji, bo ktoś zapomniał, gdzie może przycelować Snajper.

Jeśli szukacie ciekawej, szybkiej i klimatycznej gry dla dwóch osób, to Zombiaki są dobrym wyborem. Niektórzy twierdzą, że gra jest słabo zbalansowana i łatwej wygrać grając zombimi, jednak z doświadczenia musze stwierdzić, że to nie końca prawda. Gra zombimi wymaga trochę więcej kombinowania niż ludźmi, którzy muszą po prostu odpowiednio reagować na ruchy nieumartych. Obie strony dają jednak olbrzymią dawkę zabawy i satysfakcji. Nie ma się również co obawiać o powtarzalność rozgrywek. Ciężko o wypracowanie jedynie słusznej taktyki, bo wiele zależy od tego, jak będą dochodziły karty.

Gra kosztuje niecałe 30 złotych, więc nie ma co się długo zastanawiać, tylko trzeba kupować. Rozrywka gwarantowana.

Ocena 8/10

Plusy:
+ wykonanie
+ humor
+ klimat
+ proste zasady

Minusy:
- niektórzy mogą uznać za słabo zbalansowaną
- może się szybko znudzić mimo sporego replayability

Zombiaki

Gatunek gry: karciana
Wydawca: Portal
Liczba graczy: 2 osoby
Czas gry: ok. 15 minut
Dopuszczalny wiek graczy: od 10 lat
W pudełku:
  • 80 kart
  • instrukcja
Cena sugerowana producenta: 29.95 zł


blog comments powered by Disqus