Recenzja Gry „Wiedźmin: Przygodowa Gra Karciana”

Autor: Gourry
Korekta: Gruszmen
13 grudnia 2008

Co nieco o grze.

Pierwsze pojawienie się postaci wiedźmina związana jest nieodłącznie z publikacją przez Andrzeja Sapkowskiego opowiadania pod tytułem (a jakże!) Wiedźmin. Dość niedawno historie o łowcy potworów kontynuowało studio CD-Project RED, wydając grę komputerową pod tytułem Wiedźmin, która w dość krótkim czasie stała się hitem nie tylko w Polsce ale również i na całym świecie ( szczytowe miejsca na rynku gier w Ameryce).  W tym roku ukazało się rozszerzenie, które poprawiło błędy dostrzeżone już po premierze.
 W 2007 roku na rynek wydano niekolekcjonerska gra karciana o wiedźminie, zadania tego podjęło się wydawnictwo Kuźnia Gier. Twórcami tej gry są:  Magdalena Madej-Reputakowska, Maciej Reputakowski, Michał Stachyra, Maciej Zasowski . Wiedźmin jest grą utrzymana w realiach prozy Sapkowskiego. Wcielamy się w niej w 5 bohaterów, a naszym celem jest zabijanie potworów, ale więcej o rozgrywce napisze później.

Pudełko, czyli w co nasz wiedźmin jest ubrany.

Grę dostajemy w standardowym pudełku o wymiarach 220x150x60 mm, zero udziwnień za wyjątkiem wybrzuszenia na wieczku.  Jest  ono z cienkiego kartonu, zatem pudełko zastępcze pewnie po jakimś czasie będzie potrzebne. W środku mamy przegrodę na karty o wymiarach 91,6x150x29 mm. Według mnie powinna być trochę węższa lub trochę szersza, gdyż  karty w pudełku latają luzem.  Pudełko ogółem oceniam na dobre lecz nie pozbawione wad.

Zawartość, sprawdźmy co mamy w ekwipunku.

Po zakupie gry dostajemy 110 kart w tym 52x Karta Ataków,  4x Skrót Zasad, 15x Karta Wydarzenia, 4x Karta Geralta, 10x Karta Lokacji, 5x Karta Bohatera oraz 20x Karta Potworów ( każdy z potworów posiada życie w postaci ilości znaków np.: Żeugl posiada życie w postaci 3 żelaznych mieczy, 1 znaku, i eliksiru oraz 1 miecza srebrnego lub żelaznego). W zestawie jest również 24x Żeton Złota (8x Żeton Złota warty 3 oraz 16x Żeton Złota warty 2). Otrzymujemy również czarną sakiewkę na Żetony i znacznik Wiedźmina. Do gry również dołączona jest instrukcje w języku polskim, która według mnie jest bardzo dobra, posiada ilustracje i wszystkie zasady wyjaśnione są dość jasno . Wykonanie kart jest dobre, nie powinny niszczyć się szybko, jednak są moim zdaniem zbyt cienkie. Grafika na awersie  kart jest zapożyczona z gry komputerowej, inaczej jest z obrazkami po drugiej stronie kart - arty bardzo dobrze wykonane, wyglądają świetnie. Co do znacznika Wiedźmina i Żetonów są one z dobrej grubej tektury, więc nie powinno być z nimi problemów.

Rozgrywka. Na co polujemy??

Pokrótce:  w grze chodzi o to żeby, zabić 4 potwory ( jeżeli któryś z graczy zabije czwartego potwora gra się kończy), wygrywa ten gracz która ma więcej punktów chwały na końcu gry. Lecz zasady nie są do końca tak proste. Do tego wszystkiego co pisałem powyżej dochodzą jeszcze, składanie różnych stylów, żeby pokonać potwora, licytacja wiedźmina, kupno wydarzenia. W grze są jeszcze inne mechanizmy komplikujące trochę życie gracza. Rozgrywka jest dość emocjonująca, zwłaszcza wtedy gdy 2 lub więcej graczy licytuje się o 1 wiedźmina, bo akurat każdemu jest on potrzebny.

Opinia, czyli dobre i złe strony.

Gra jest pod względem technicznym dobrze wykonana, karty są ładne i jest ich dość dużo, pieniądze jak i znacznik wiedźmina jest również dobrze wykonany z grubej tektury. Rozgrywka jest prosta i nie trzeba dużo czasu żeby wprowadzić nowego gracza do świata gry, wystarczy poświęcić na to 5-10 min i można grać na całego, co jest dużym plusem jeżeli  chcemy zagrać w tą grę ze znajomymi którzy nie mieli jeszcze styczności z takim rodzajem gier. Ale, jest zawsze to ale. Gra jak dla mnie jest zbyt prosta , ponieważ można obrać prostą taktykę i wykorzystywać ją w każdej rozgrywce i na 90% za każdym razem się sprawdzi, co sprawia, że gra po paru rozgrywkach nie daje już takiej satysfakcji jak za pierwszym razem..Również powtarzalność kart ataków, potworów i wydarzeń jest dla mnie minusem, gdyż w kartach ataku potrafi się czasem trafić ta sama karta nawet 5-6 razy. Z wydarzeniami i potworami nie jest tak źle, ale też się powtarzają (oczywiście w tak prostej grze powtarzalność kart nie jest możliwa do wyeliminowania (chodzi tu o wzrost kosztów wykonania),  ale można było zmniejszyć trochę tą powtarzalność dodając więcej artów . No i oczywiście monotonność rozgrywki, praktycznie każda tura jak i gra wygląda tak samo, co z czasem może się znudzić.

Coś na koniec.

Gra jest dobra ale po więcej niż 10 rozgrywkach potrafi być nużąca, jeżeli gra komputerowa o Wiedźminie ci się spodobała, to gra karciana jest idealnym przedłużeniem zabawy, jeżeli nie, będzie to idealny wybór, żeby pograć sobie od czasu do czasu.


Ocena ogólna: 6/10

Zalety:
+
Łatwe do zrozumienia zasady
+
Klimat trzymający się gry komputerowej
+
Dobre wykonanie zawartości

Wady:
-
Monotonna rozgrywka
-
Dla wyjadaczy zbyt prosta
-
Wysoka powtarzalność się kart

Wiedźmin: Przygodowa Gra Karciana

Gatunek gry: karciana
Wydawca: Kuźnia Gier
Liczba graczy: 2-4 osoby
Czas gry: ok. 30-90 min.
Dopuszczalny wiek graczy: od 12 lat
W pudełku:
  • 110 kart
  • 24 żetony złota
  • duży znacznik Wiedźmina
  • sakiewka
  • instrukcja
Cena sugerowana producenta: 63.42 zł


blog comments powered by Disqus