Zimna Wojna 1945 - 1989

okładka
Gatunek gry: historyczna
Wydawca: Bard

W 1945 roku Alianci wraz z Sowietami zatrzymali hitlerowską machinę wojenną, a najgroźniejsza broń wymyślona przez ludzkość rzuciła Cesarstwo Japońskie na kolana. Dawne światowe potęgi zostały zastąpione przez dwa supermocarstwa: USA i ZSRR. Świat miał ledwie kilka miesięcy na złapanie oddechu zanim pojawiła się groźba nowego konfliktu. Ta wojna, odmiennie od poprzednich konfliktów, będzie toczona nie przez żołnierzy, a polityków i szpiegów, naukowców i intelektualistów, artystów i zdrajców.

Twilight Struggle jest grą dla dwóch graczy symulującą 45 letni okres międzynarodowych intryg, ambicji i wybuchających od czasu do czasu wojen pomiędzy krajami wspieranymi przez Związkiem Radziecki a Stany Zjednoczone. Cały świat był sceną zmagań tych tytanów. Gra rozpoczyna się gdy oba supermocarstwa powstały ze zgliszczy drugiej wojny światowej, a kończy się w 1989, gdy tylko USA pozostały na placu boju.

Twilight Struggle czerpie swoją podstawową mechanikę opartą na zagrywaniu kart z klasycznych tytułów: We the People i Hannibal. Podobnie jak one, jest to szybka gra o prostej mechanice. Plansza, na której toczy się rozgrywka jest mapą świata z tego okresu, gracze przemieszczają na niej swoje jednostki i poszerzają wpływy, usiłując zyskać sojuszników i kontrolę nad poszczególnymi regionami.

Karty wydarzeń w Twilight Struggle dodają grze szczegółowości i smaczków. Przedstawiają one całą gamę wydarzeń historycznych: konflikty Arabsko-Izraelskie, Wietnam, ruchy antywojenne, Kryzys Kubański i inne incydenty, poprzez które świat stanął na krawędzi nuklearnej zagłady. Dodatkowe mechanizmy odzwierciedlają prestiżowy wyścig w kosmos, jak również napięcia pomiędzy mocarstwami atomowymi - dając możliwość przedwczesnego zakończenia gry przez konflikt jądrowy. Czy Ty, jako prezydent Stanów Zjednoczonych lub przywódca Związku Radzieckiego potrafisz poprowadzić swój kraj do zwycięstwa?

Zagraj w Twilight Struggle i przekonaj się sam.


Liczba graczy: 2 osoby
Czas gry: 3 - 4 godz.
Dopuszczalny wiek graczy: 12+
W pudełku:
  • 228 żetonów
  • plansza do gry
  • 110 kart wydarzeń
  • 2 kostki
  • 24-stronicowa instrukcja
  • 2 karty pomocy dla graczy
Cena sugerowana producenta: 149,95 zł