"Tropico" - recenzja gry pamięciowej

Autor: Paweł Olejniczak
Korekta: osti
18 sierpnia 2017

Kto spamięta wszystkie zwierzęta w dżungli?

Dżungla to miejsce pełne wesołych i kolorowych zwierzaków. Żyją ona na drzewach, w rzekach i w trawie. Część z nich lata po niebie, niektóre pływają w krystalicznej wodzie, inne skaczą z gałęzi na gałąź. W jednym miejscu koegzystuje ze sobą taka mnogość gatunków, że nawet najtęższe naukowe umysły świata nie są w stanie ich zapamiętać. Dzięki wydawcy Rebel i grze Tropico, każde polskie dziecko będzie nie tylko mogło, a musiało tego dokonać! Czy da się zaznajomić z całym ekosystemem?

Z czego dżungla jest zbudowana

W niewielkim, metalowym pudełku znajduje się czterdzieści kart zwierząt (żaby, motyle, papugi i kameleony, po ich drugiej stronie znajdują się pytania) w czterech kolorach (żółtym, zielonym, czerwonym i niebieskim), 8 kart odpowiedzi umożliwiających zabawę tylu właśnie osobom oraz instrukcja. Na początku pojedynku, każdy z uczestników otrzymuje swój kartonik odpowiedzi, a zwierzaki należy potasować i uformować z nich stos - stroną z zadaniem ku górze. Pięć pierwszych kart należy powoli odwracać, aby każdy z obecnych mógł im się przyjrzeć, a następnie formuje się z nich nowy stos - zwierząt. Oglądając kolejne rysunki powinno się zapamiętać ich kolejność, kolor i gatunek na nich uwidoczniony. Następnie każdy z graczy musi odpowiedzieć na pytanie widoczne na wierzchu stosu. Najczęściej dotyczą one tego, jakie zwierzę znajduje się na konkretnej w kolejności karcie, jaki gatunek ma przewagę liczebną lub jakiego koloru jest najwięcej. Wszyscy wyciągają swoje zakryte odpowiedzi stroną ze słowem lub ikoną odzwierciedlającą właściwe rozwiązanie według gracza, skierowaną ku środkowi stołu. Następnie odwraca się je jednocześnie. Jeśli pojawiają się różne odpowiedzi, sprawdza się ich słuszność, a ci, którzy mieli rację, zabierają po jednej karcie ze stosu kart. Natomiast jeśli wszyscy udzielili takiej samej odpowiedzi, nie sprawdza się jej i nikt nie otrzymuje nagrody, a kartę z pytaniem umieszcza się na stosie zwierząt, zwiększając ich pulę, a co za tym idzie, również trudność.

Rozwiązując kolejne zagadki uczestnicy zdobywają karty, a zabawa toczy się do momentu, kiedy ktoś zdobędzie ich pięć. W przypadku remisu gra jest kontynuowana aż do chwili uzyskania przewagi przez jednego z konkurentów.

Co ciekawego między lianami piszczy?

Tropico to gra w dość widoczny sposób skierowana do młodszego odbiorcy. Ćwiczy pamięć, umiejętność liczenia i elementarnego łączenia faktów. Proste zasady pozwalają na zabawę wszystkim dzieciom - nawet nie potrafiącym jeszcze czytać. Zaletę będą również stanowiły dla nich szybkość rozgrywki, wesołe rysunki zwierzątek oraz wybuchy śmiechu, kiedy ktoś się pomyli. Twórcy dopilnowali, żeby ich produkt przypadł do gustu milusińskim i żeby chociaż pod względem estetycznym spełnił swoje zadanie.

Sama mechanika może być jednak sporą zaletą albo wadą – w zależności od grającej gromady. Konieczność dokładania kart zawsze wtedy, kiedy wszyscy są jednomyślni, powoduje wzrastanie poziomu trudności, co zapewnia wyrównaną rywalizację. Tropico staje się wtedy świetnym tytułem łączącym elementy edukacyjne z dobrą zabawą. Gorzej niestety, jeśli do stołu usiądą osoby o wyraźnie zróżnicowanych zdolnościach pamięciowych. Kart na stosie wtedy nie przybywa, a ci, którzy lepiej zapamiętali karty, momentalnie zdobywają kolejne punkty, nie zostawiając szans przeciwnikom. Pojedynek kończy się wtedy bardzo szybko i nie przyniesie dobrej zabawy ani przegranym, ani zwycięzcom, dla których nie stanowił on żadnego wyzwania.

Czy warto jechać na safari?

Pomimo pewnych wad, Tropico jest miłą grą dla dzieci, której śmiało można dać szansę i zaprezentować ją swoim pociechom. Nikt jednak nie da gwarancji, że szybko zaskarbi ona sobie miejsce w ich serduszkach, czy też momentalnie znajdzie się w nigdy nie otwieranym kartonie z zapomnianymi zabawkami. Nie wygórowana cena sprawia jednak, że przynajmniej nikt nie powinien poczuć szczególnego zawodu. Dorosłym również można polecić Tropico, gdyż w ich wypadku może się zamienić w emocjonujące starcie pamięciowe, kiedy z każdą turą coraz trudniej ogarnąć dużą liczbę elementów. Ot, przyzwoita rozgrywka na chwilę. 

Tropico

Premiera gry: 22 maj 2017
Gatunek gry: karciana
Wydawca: Rebel
Liczba graczy: 2-8 osób
Dopuszczalny wiek graczy: od 8 lat
W pudełku:
  • 40 kart zwierząt
  • 8 kart odpowiedzi
  • instrukcja
Cena sugerowana producenta: 44,95


blog comments powered by Disqus