"Trajan" - recenzja gry planszowej

Autor: Marta Kononienko
Korekta: Damian "Nox" Lesicki
4 czerwca 2017

Rzymskie podboje

Trajan gra recenzjaNa grę planszową Trajan musimy poświęcić trochę czasu i cierpliwości, ale zostanie nam to w pełni wynagrodzone w postaci ogromnej satysfakcji zarówno ze zwycięstwa, jak i porażki. Każda rozgrywka będzie zupełnie inna i będziemy musieli na nowo opracowywać do niej strategię. Myślenia jest co niemiara, a i zabawa jest pierwszorzędna. Gra jest osadzona w starożytności, ale dla komuś, kto – tak jak ja – z historią jest na bakier, nie będzie to zupełnie przeszkadzać. Natomiast fani czasów zamierzchłych na pewno docenią dopasowanie sposobów na zdobywanie punktów do rzeczywistych podbojów Cesarstwa Rzymskiego.

O co chodzi w tych podbojach?

W grze przenosimy się w czasy panowania rzymskiego cesarza Trajana i możemy wcielić się w budowniczych jego Imperium. Każdy z graczy ma za zadanie zdobyć jak największą liczbę punktów, które to może zebrać za pomocą podbojów, rozbudowy miast i dróg morskich czy chociażby poparcia w senacie. Dróg zwycięstwa jest wiele i zależą one od rozmaitych czynników, dlatego gra nie jest powtarzalna i wymaga od nas dużej elastyczności. Jest przeznaczona dla 2, 3 lub 4 graczy. Zajmuje od godziny do dwóch w zależności od liczby uczestników.

Co znajdziemy w pudełku?

W pudełku jest bardzo dużo różnych elementów, więc polecam ich dokładnie pilnować i dobrze segregować w załączonych foliowych woreczkach. Największym elementem jest oczywiście główna plansza z bardzo ładnie zaprojektowanymi polami do gry. Oprócz niej każdy z graczy dostaje oddzielną planszę, przy pomocy której będzie zaznaczał własne zdobycze i decydował, co robić w danej turze. Poza tym znajdziemy też setki znaczników. Zostały one wykonane z grubej tektury lub drewna, dlatego szybko się nie zniszczą. Autorzy gry dodali także specjalny materiałowy woreczek do losowania płytek jednej z kategorii.

Trajan recenzja

Wszystkie elementy są wykonane z materiałów bardzo dobrej jakości i są bardzo solidne. Legioniści i budowniczowie, których będziemy wysyłać w celach podboju lub rozbudowy, oraz znaczniki akcji wykonane są z kolorowych drewienek, które na pewno nie ulegną szybkiej destrukcji. Każdy z graczy otrzymuje także dosyć spory drewniany znacznik w postaci Łuku Trajana. Klimat gry jest bardzo fajnie utrzymany, wszystkie obrazki na kartach i pomniejszych elementach są jak najbardziej logiczne i wynikają z kontekstu Trajana. Mogłyby być troszkę ładniej narysowane, ale to zależy już od gustów graczy. Po rozłożeniu wszystkiego na planszy wzory przestają przeszkadzać i pasują do gry.

Jak powiększyć Imperium?

Instrukcja do gry jest jedną z bardziej czytelnych, jakie miałam okazję w swoim życiu czytać. Wszystkie elementy są bardzo dobrze opisane i zliczone. Etap przygotowania do gry, rozgrywki, jak i zliczania punktów na koniec są dokładnie odnotowane i opatrzone rysunkami, dzięki czemu nie da się w niej zgubić, pomimo dużej liczby akcji, które możemy wykonać w czasie swojego ruchu.

Na środku stołu ustawiamy dużą planszę do gry, która jest podzielona na 6 obszarów, odpowiadających akcjom, które możemy wykonać. Większość gry będzie jednak odbywać się na planszach graczy. Na nich znajduje się mnóstwo różnych symboli i oznaczeń, ale już po pierwszej grze stają się bardzo proste do zrozumienia.

Akcje graczy oparte zostały na technice zaczerpniętej z mankali, jednej z afrykańskich gier. Na planszy namalowanych jest 6 pól i - na początku gry - na każdym stoją dwa kolorowe znaczniki akcji. Wraz z rozpoczęciem tury gracz musi zebrać wszystkie wskaźniki z jednego pola i rozłożyć po jednym na innych polach zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Pole, na którym zakończy je rozkładać będzie jego polem akcji. Nad każdym z nich może być ułożona płytka z akcją do wykonania. Jeśli kolory znaczników zgadzają się z tymi, które są na niej umieszczone, możemy ją wykonać. Oprócz tego pod każdym polem znajduje się akcja dodatkowa, którą robimy zarówno w przypadku, kiedy wykonaliśmy akcję podstawową, jak i wtedy, gdy nie mogliśmy jej wykonać. Za przeprowadzenie niektórych akcji otrzymujemy punkty zwycięstwa, które zaznaczamy na torze znajdującym się naokoło planszy głównej.

Trajan planszówka

Gra składa się z 4 kwart, a każda jest złożona z 4 tur. Tury oznaczane są na planszy głównej. Drewniany, biały pionek przesuwamy na torze o tyle, ile aktywny gracz wziął znaczników akcji z jednego z pól na swojej planszy. Akcje można wykonywać dopóki biały pionek nie przejdzie koła 4 razy. Po zakończeniu każdej z tur (poza ostatnią) zostają rozlosowane żetony wskazujące na „żądania ludu”, które musimy spełnić na koniec każdej kwarty. Jeśli temu nie podołamy – stracimy punkty. Wprowadza to dużą dynamikę w grze, ponieważ nigdy nie wiemy, jakie żądania akurat się pojawią i musimy do tego dostosowywać swoją grę, bo w przeciwnym razie możemy stracić na tym sporo punktów. Po zakończeniu 4 kwart gra się kończy i zlicza się dodatkowe punkty zwycięstwa, które zdobędziemy, zbierając poparcie w senacie.

Na planszy możemy wykonać kilka akcji, z których każda daje inny profity. Można zbierać poparcie w senacie, dzięki czemu na koniec rundy zdobywa się dodatkowe płytki dające sporo punktów. W grze na więcej osób jest o tyle trudniej, że dostaje je tylko dwoje uczestników. Oprócz tego można rozbudowywać Imperium za pomocą budowniczych, którzy zdobywają konkretne kafelki punktowe. Tu możemy dostać bonusy za użycie kafelka z danej kategorii po raz pierwszy. Możemy także rozwijać drogi morskie i wysyłać statki z towarami, za co zdobywamy kolejne punkty. Poza tym do zdobycia są też liczne płytki, które po umieszczeniu na planszy pozwalają wykonywać dodatkowe działania w czasie akcji. Wśród nich znajduje się po prostu przyznanie punktów zwycięstwa, ale też wysłanie budowniczych czy dobranie kart z towarami do wysłania na statkach. Na koniec możemy pokusić się o podbój nowych terenów, wysyłając swoich legionistów w ślad za przywódcami wojskowymi, którzy zbierają dla nas wspaniałe trofea.

Trajan gra

Czujecie się przytłoczeni ilością akcji? Tak jak mówiłam, jest ich wiele i pojawiają się w wielu wariantach. Dlatego też trzeba nieraz bardzo długo pomyśleć, jak odpowiednio rozstawić swoje kolorowe znaczniki akcji, żeby potem móc odpowiednio wykonać zamierzone ruchy. Bonusowe płytki oraz żądania ludu wprowadzają do gry sporą dynamikę – nie możemy się skupić tylko na swoich działaniach, ale musimy także zdobyć surowce na zadowolenie ludu. W ten sposób Trajan z każdą rozgrywką jest inny i wymaga od nas niemalże skupienia szachisty. Jednakże już po kilku rozgrywkach przestajemy zerkać do instrukcji i bez trudu odróżniamy jedne kafelki od drugich, co umożliwia nam wspaniałą rozgrywkę.

Czy jest wart swojej ceny?

Nie ma co ukrywać – Trajan należy do gier z wyższej półki, także jeśli chodzi o cenę. Jego koszt waha się od 160 zł do 200 zł. Patrząc na jego jakość oraz liczbę elementów, nie możemy dziwić się cenie. Wszystko jest bardzo dobrze wykonane, a sama gra jest jak najbardziej regrywalna i na pewno szybko się nie znudzi. Wydaje mi się, że warto wydać na nią tyle, bo zabawa i wysiłek umysłowy są doskonałe.

Warto powiększać to Imperium, czy nie warto?

Bardzo zachęcam wszystkich do zagrania w Trajana. Sama nie przepadam za grami z tak dużą liczbą elementów, a jednak przy tej bawiłam się fantastycznie. Do tego wymaga od graczy sporo myślenia i planowania kolejnych ruchów. Każda rozgrywka różni się od pozostałych, także w zależności od liczby graczy, z którymi walczymy o powiększenie Imperium. Jest w niej mnóstwo sposobów na zwycięstwo – nie ma jednej słusznej drogi do wygranej. To wszystko powoduje, że Trajan będzie zawsze stał bardzo wysoko we wszelkich rankingach, a także na naszej prywatnej półce z grami, żeby móc szybko po niego sięgnąć. Bezsprzecznie zasługuje na najwyższą ocenę!

Trajan

Gatunek gry: strategiczna
Wydawca: Sharp Games
Liczba graczy: 2-4 osoby
Czas gry: ok. 90 - 120 minut
Dopuszczalny wiek graczy: od 12 lat
W pudełku:
 • plansza
 • 60 drewnianych pionków graczy
 • 4 drewniane piątki wodzów
 • 8 drewnianych dysków
 • 4 plansze graczy
 • 4 duże drewniane Łuki Trajana
 • 4 zestawy po 12 różnokolorowych drewnianych ośmiobocznych znaczników
 • 60 kart towarów
 • 1 znacznik upływu czasu
 • 214 kafelków i znaczników tekturowych różnego typu
 • woreczek płócienny
 • instrukcja
Cena sugerowana producenta: 199,95


blog comments powered by Disqus