PitchCar Mini - powrót do zabawy z dzieciństwa

Autor: AvantaR
Korekta: RAJ
4 grudnia 2007

W Polsce gry z półki 'party-style' radzą sobie bardzo dobrze. Już od kilkunastu miesięcy (można powoli zacząć mówić o latach) święcą triumfy takie tytuły jak Jungle Speed i Jenga, które są w pewnym sensie esencją gry imprezowej. Proste zasady, mnóstwo zabawy, dobre replayability oraz możliwość gry w wiele osób - to cechy, które znajdziemy w dobrej grze imprezowej. Jungle Speeda można znaleźć u wielu osób, które z grami planszowymi nie mają nic wspólnego. Podobnie sprawa ma się w przypadku Jengi. Jednym słowem - gry dla każdego, duży rynek zbytu, który nie zamyka się jedynie na pewnej grupie geeków planszówkowych.

Od pewnego czasu wśród polskich miłośników planszówek zapanowała nowa mania/moda/szaleństwo (niepotrzebne skreślić). Wszyscy wpadli w wir PitchCar Mini. Zaczęto organizować mistrzostwa województw, tworzono klasyfikacje a ostatnio nawet stworzono specjalną stronę dla ludzi, którzy chcieliby stworzyć scenę PitchCarową w swoim regionie. Czymże jest więc PitchCar, że dorośli faceci (bo nie oszukujmy się większość graczy to faceci) tak się nim podniecają? Pamiętacie jeszcze grę w kapsle? Kiedy to na chodniku przed blokiem rysowaliśmy kredą trasę, a naszymi bolidami były kapsle po piwie czy oranżadzie. Emocji było wiele, zabawa była wspaniałą - tylko palce czasem bolały jak się zahaczyło o kawałek betonu.

Dzisiaj mamy szansę przenieść się znowu w tamte czasy. Nie, nie będziemy malować trasy kredą, a z piwa potrzebny może nam być jedynie złocisty napój. Zamiast kredy otrzymujemy drewniane puzzle, które po złożeniu posłużą nam za tor wyścigowy. Bolidami nie będą już kapsle tylko ładne, drewniane żetony z naklejoną grafiką autka. Gra wygląda praktycznie tak samo - musimy pstrykać palcami, aby dojechać jak najszybciej do mety.

Przed właściwym wyścigiem należy przeprowadzić eliminacje. Każdy z graczy jedzie jedno okrążenie toru - gracz, który wykona to zadanie z najmniejszą liczbą pstryknięć rozpoczyna wyścig (reszta ustawia się w zależności od swojego wyniku). W czasie wyścigu obowiązuje kilka zasad. Gdy wypadniemy poza tor, lub wyrzucimy przeciwnika z toru - wracamy do miejsce, w którym zaczęliśmy. Możemy odsunąć bolid od bandy (maksymalnie o szerokość żetonu). Zauważyłem, że zasady lubią się zmieniać w zależności od graczy. Np. jedni grają z zasadą - jeśli bolid wywróci się na drugą stronę, to również wraca na miejsce, z które startował. Warto więc przed grą je dokładnie ustalić, aby później nie było jakiś nieporozumień.

PitchCar ma bardzo proste i intuicyjne przepisy, wiec nadaje się praktycznie dla każdego. Nigdy jednak nie jest tak pięknie i zawsze są jakieś minusy. Ja zauważyłem tak naprawdę jeden, ale za to dość poważny - CENA. Tytuł kosztuje około 100 złotych, co jest moim (i nie tylko) zdaniem ceną stanowczo za wysoką. Nie jest to tytuł specjalnie zajmujący - ot gra, do piwa. Nie ma też jakiegoś genialnego wykonania - jest proste, schludne ... ale to jednak nadal tylko trochę pociętego i pomalowanego drewna. Gdyby cena była o połowę niższa, powiedzmy koło 50 złotych - pewnie zdecydowałbym się na kupno. Niestety na dzień dzisiejszy na pewno nie wydałbym 100 złotych na party game. Szczególnie, że za tą cenę można dostać kilka naprawdę dobrych i znacznie bardziej rozbudowanych tytułów.

Jeśli jednak pieniądze nie stanowią problemu, tudzież dostaniesz te grę w prezencie – to pewnie nie będziesz tego żałował. Szczególnie jeśli będziesz miał z kim grać, gdyż PitchCar Mini to gra typowo wielosobowa i rozwija skrzydła dopiero przy większej liczbie graczy. Jedno jest pewne - ogromna doza wspomnień gwarantowana!

Plusy:
- znakomita zabawa w każdym wieku
- trwałe wykonanie
- krótki czas gry

Minusy:
- stanowczo za wysoka cena

Ocena: 7/10

Polska strona PitchCar Mini.

Dystrybutorem gry jest firma Rebel.pl

PitchCar Mini

Gatunek gry: towarzyska
Wydawca: Ferti
Liczba graczy: 2-8 osób
Czas gry: ok 30 min
Dopuszczalny wiek graczy: od 6 lat
W pudełku:
  • 16 drewnianych elementów trasy (6 prostych, 10 zakrętów)
  • 8 drewnianych bolidów + naklejki
  • 16 plastikowych barierek
Cena sugerowana producenta: 139,95 zł


blog comments powered by Disqus