"Pingwiny z Madagaskaru" - recenzja gry

Autor: Ta Aina
5 lutego 2016

Gra planszowa Pingwiny z Madagaskaru to bardzo atrakcyjna pozycja dla fanów cyklu filmów i serialu telewizyjnego, ale również dla tych którzy lubią gadżety i nieskomplikowaną rozgrywkę. Jest to gra rodzinna, w którą bardzo dobrze gra się z dziećmi. Starsi gracze odnajdą w niej dobrze oddany klimat serii o walecznych pingwinach. “Bo każdy przecież czasem by trochę pokonspirował, co?”.

Zacznę od tego, że planszówka wydana jest świetnie. Jej autorem jest Michał Ozon, który do tej pory może pochwalić się takimi tytułami karcianymi jak Jihad vs.Mc Świat, Czas honoru. Operacja Most III oraz grą wojenną Conflict of heroes. Price of honour. Licencję udostępnił gigant DremWorks, grę wydało znane wszystkim wydawnictwo Phalanx Games Polska, a do tego swoje trzy grosze dorzucił polski producent klocków Cobi. Współpraca z Cobi zaowocowała bardzo fajnymi figurkami pingwinów, które jak to klocki można złożyć i rozłożyć, pozamieniać podstawki i trzymane przez pingwiny gadżety. Muszę powiedzieć, że ja takie gadżety tak lubię (w sensie “lubię-lubię”).  

W pudełku są ponadto karty, żetony, modularna plansza, worek świętego Mikołaja, ładne grafiki, śliczne wydruki, figuranci, śmieszne teksty i oczywiście ryby.

Jak się gra?

Mechanika gry oparta jest na zasadach set collection. Zbieramy zasoby i wymieniamy je na karty figurantów. Karty figurantów dają punkty zwycięstwa. Są też misje na zebranie konkretnych kart.

Dla gracy dostepne są dwa tryby rozgrywki podstawowy i zaawansowany.

Wariant podstawowy jest naprawdę bardzo prosty. Przeznaczony do rozgrywki rodzinnej z młodszymi dziećmi. Rozkładamy kafelki zoo i w dowolny sposób chodzimy po nich pingwinami. W każdym odwiedzonym miejscu możemy zrobić jedną akcją. Mamy dwie akcje w czasie tury. Akcje są bardzo proste w stylu “Weź jeden zielony żeton”, “losuj żeton z worka”, “zamień żeton”, więc nawet młodszy szeregowy zrozumie o co w tym chodzi. Jednak gra ma pewien próg wejścia, nie zagramy w nią z tak zwanego biegu. Kafli zoo jest 9, na każdym inna akcja, trzeba się z tym oswoić i przy pierwszym tłumaczeniu może to wszystko wydać się trudne. Jednak tak nie jest, po prostu na jeden raz jest tego dość dużo. Młodzi konspiranci mają możliwość doskonalić liczenie kolekcjonując żetony i zliczając punkty zwycięstwa. Jest tu dużo dodawania. Gra jest długa, bo jest dużo kart figurantów do zebrania. Dość powtarzalne czynności, polegające na zbieraniu kolorowych żetonów mogą stać się po pewnym czasie nużące. Dlatego też polecam wariant krótki, w którym zmniejszamy liczbę kart figurantów.

Wariant zaawansowany jest nieco bardziej skomplikowany (jak nazwa słusznie wskazuje), wchodzi tu pewna interakcja między graczami. Jak to między pingwinami bywa, można krzyżować plany innego gracza. Można blokować kafelki Zoo i korzystając z cech figurantów na kartach kazać np. odrzucić żeton jakiegoś koloru czy przenieść kolegę pingwina w inne miejsce w Zoo. W tym wariancie gry możemy również poruszać się tylko o jeden kafelek - więc nie jest już to swobodne przestawianie pingwina, a wymaga trochę pomyślenia, by nie rzec perfekcyjnie przygotowanej strategii. Jest więc interakcja i duże pole do czynienia sobie złośliwości. Można grać agresywnie w myśl hasła jednego z bohaterów “Wytrę wami podłogę i wrzucę do szamba”, nie ma więc nudy. Pamiętajmy że jest to jednak gra rodzinna, więc nie da się nikogo tak do końca zrujnować, więc nikt nie będzie przez grę pokrzywdzony. Pewnym utrudnieniem jest fakt że gracz może wykonać 4 akcje w czasie swojej tury i trzeba tego pilnować, bo łatwo w tym temacie o nadużycia ze strony co sprytniejszych pingwinów.

Dla kogo jest ta gra?

Nie ma wątpliwości że gra jest grą rodzinną. Planszówkowi wyjadacze nie znajdą w niej niczego oszałamiającego jeśli chodzi o mechanikę czy rozgrywkę. Gra jednak ma swój klimat i co cenne mechanika fajnie oddaje nastój panujący w pingwiniej ekipie. Polecam na rodzinne wieczory i dla prawdziwych fanów serii.

Zalety

+ świetnie wydanie
+ klimat

Wady
- mało urozmaicona rozgrywka w wariancie podstawowym

Pingwiny z Madagaskaru

Gatunki gry: dla dzieci, towarzyska
Wydawca: Phalanx Games Polska
Liczba graczy: 2-4 osoby
Czas gry: 60 min.
Dopuszczalny wiek graczy: 7+
W pudełku:
 • 4 plastikowe figurki pingwinów z podstawkami i akcesoriami
 • 4 karty pingwinów
 • 104 żetony przedmiotów
 • 8 znaczników Oficera X
 • 1 znacznik pierwszego gracza
 • 42 karty figurantów
 • 10 kart misji
 • 4 karty pomocy
 • 9 kafelków zoo
 • woreczek na żetony
 • kostka do gry
 • notes do zapisu punktów
 • instrukcja
Cena sugerowana producenta: 149.95


blog comments powered by Disqus