Naprzód Polsko!

Autor: Gruszmen
Korekta: PeggyBrown
4 czerwca 2008

Piłka jest okrągła, a bramki są dwie – powiedział kiedyś niezapomniany trener tysiąclecia Kazimierz Górski. Wszyscy wiemy, że już niebawem rozpoczną się piłkarskie mistrzostwa Europy, w których (po raz pierwszy w historii) weźmie udział reprezentacja Polski. W związku z tym wydarzeniem wydawnictwo Egmont zaproponowało wszystkim graczom rozegranie piłkarskiego pojedynku Polska – Reszta Świata w wersji karcianej.

Gra zapakowana jest w bardzo małe pudełko, wykonane z cienkiej tektury. Moim zdaniem nie przetrwa ono wielokrotnego otwierania. W środku znajdziemy 150 kart oraz gwizdek – prawdziwy piłkarski gadżet! Karty są podzielone na dwa rodzaje – czerwone to reprezentacja Polski, białe – Reszty Świata. Karty są niestety mizernej jakości (bardzo cienki papier, ciężko go nawet nazwać tekturą), co nie stanowi idealnego połączenia z dynamicznym (wręcz zręcznościowym) charakterem rozgrywki. Futbol Ligretto to gra, która zdecydowanie nie przetrwa próby czasu. Oczywiście w pudełku znajduje się również instrukcja, która dokładnie wyjaśnia zasady rozgrywki.

Iker wykopuje piłkę… Przejmuje ją Sergio, ale Łukasz odbiera mu piłkę… Łukasz podaje do Jakuba… Jakub odgrywa do Jacka… ale Fabio wykorzystuje chwilę jego nieuwagi i przejmuje piłkę! Fabio podaje do Alessandro… Alessandro traci piłkę na rzecz Dariusza… Błyskawiczna kontra… Dariusz strzela! Goooool!

W meczu może uczestniczyć od 2 do 8 graczy. Jednakże, moim zdaniem, najprzyjemniejsza jest rozgrywka (o dziwo) w najskromniejszym gronie. Przejrzyste i nieskomplikowane zasady, które można wytłumaczyć w 60 sekund, to niewątpliwa zaleta tej gry. Na każdej karcie wydrukowane jest imię zawodnika (nazwiska pominięto zapewne z powodów licencyjnych, jednakże wprawny kibic nie będzie miał problemu z rozpoznaniem swoich ulubieńców) oraz imiona graczy, do których może podać piłkę lub tych, którzy piłkę mogą mu odebrać. Każdy z grających w jednym ręku trzyma talię kart, a drugą dłonią rozkłada się karty przed sobą, tworząc trzy stosy. Mecz rozpocznie ten, który pierwszy odnajdzie bramkarza swojej drużyny i położy go na środku stołu (czy innej powierzchni, na której odbywa się gra). Następnie pojawi się seria podań i przechwytów piłki, które nastąpią w momentach, gdy gracze znajdować będą karty z odpowiednimi imionami zawodników. Warto powiedzieć o tym, że w Futbol Ligretto nie występuje podział na tury czy kolejki. Gra się bez przerw, a piłkę będzie miał w posiadaniu ten, kto szybciej przełoży kartę z któregoś z własnych stosów na środek stołu, gdzie toczy się mecz. Akcja będzie zakończona, gdy któryś z grających odnajdzie kartę z symbolem bramki, o ile możliwe będzie podanie do futbolisty, którego imię znajduje się na tej karcie. W meczu zwycięży ten gracz, który jako pierwszy zdobędzie 5 bramek.

Przy większej liczbie osób, biorących udział w zabawie, zasady zmieniają się nieznacznie. Graczy dzielimy na dwie grupy – jedna będzie odpowiadała za poczynania reprezentacji Polski, a druga za grę Reszty Świata. Każdy posiadał będzie 3 własne stosy, a talie podzielone zostaną mniej więcej po równo. Przy takiej grze równie ważna jak rywalizacja z drużyną przeciwną jest komunikacja we własnej. Poooooodaj do Michała! Mam Maćka! Alessandroooooo!– Tego typu okrzyki będą na porządku dziennym. Faktycznie emocje można porównać do prawdziwego meczu piłkarskiego!

Banalnie proste, prawda? Na tym właśnie polega urok tej gry. Jest prosta, szalenie grywalna i niesamowita. Mecz trwa około 10 minut, ale jest to czas pełen emocji i uniesień. Mi osobiście bardziej spodobała się gra we dwójkę, ale może Wy będziecie mieć inne zdanie. Futbol Ligretto z całą pewnością może nas przygotować do występów biało-czerwonych na boiskach w Austrii i Szwajcarii. Naprzód Polsko!

Za udostępnienie gry do recenzji dziękujemy wydawnictwu Egmont.

Ocena ogólna 7/10 (Ocena obniżona z powodu jakości wykonania)

Zalety
+ dynamika
+ emocje
+ prostota zasad

Wady
- jakość wykonania

Futbol Ligretto

Premiera gry: 15 maj 2008
Gatunek gry: karciana
Wydawca: Egmont Polska
Liczba graczy: 2-8 osób
Czas gry: 10-15 min.
Dopuszczalny wiek graczy: 8+
Cena sugerowana producenta: 39.95 zł


blog comments powered by Disqus