Recenzja gry "Pandemic"

Autor: RAJ
11 stycznia 2010

Uwaga Sekcja 2! Tu dyspozytor! Stwierdzono znaczny wzrost liczby zachorowań w Toronto. Prawdopodobnie choroba rozprzestrzenia się na Nowy Jork, Chicago i Waszyngton. Ogłaszam stan pandemii!!!

Ostatnio temat pandemii jest bardzo popularny z uwagi na świńską grypę, jednak gra Pandemic autorstwa Matta Leacocka nie opowiada o grypie tylko o dużo groźniejszych chorobach zakaźnych takich jak sepsa. A dokładniej mówiąc - o ich zwalczaniu. Gra ta zrobiła na świecie prawdziwą furorę – uzyskała całkiem spory zestaw nagród (m.in. Origins Awards) i nominacji do nagród (m.in. International Gamers Award). Przekonajmy się czy na to naprawdę zasługuje.

W Polsce Pandemic został wydany przez wydawnictwo Albi Polska, które ma na swoim koncie kilka ciekawych tytułów. Gry wydawane przez nich są wysokiej jakości – i nie inaczej było w tym przypadku. Niewielkie, sztywne pudełko, które na pewno sporo wytrzyma. Sztywna plansza nawiązująca graficznie do schematu rozprzestrzeniania się chorób znanego z rozmaitych filmów, przedstawiająca krytyczne miasta świata wraz z łączącymi je trasami komunikacyjnymi. Do tego dochodzą dobre jakościowo i ładne graficznie karty oraz oczywiście drewniane klocki i piony. Całość na pewno wytrzyma wiele rozgrywek i się nie rozsypie…

To teraz pozostaje odpowiedzieć na pytanie – jak w to grać?
W Pandemic gracze wcielają się w pracowników amerykańskiej instytucji zwalczającej choroby zakaźne (zapewne nie raz widzieliście filmy i seriale gdzie była o niej mowa – to ta w Atlancie). W tym wypadku różne miasta na świecie został zaatakowany przez cztery groźne choroby, które coraz bardziej się rozprzestrzeniają. Zadaniem graczy jest powstrzymać ich rozprzestrzenianie oraz opracowanie szczepionki, która pozwoli na całkowite wyeliminowanie choroby. Co istotne, jest to gra kooperacyjna, więc aby osiągnąć cel gracze ściśle współpracują ze sobą i walczą przeciwko mechanizmom gry.
Każdy z graczy odgrywa pewną rolę, która jest losowana przed rozpoczęciem rozgrywki. Każda rola wiąże się ze specjalną umiejętnością. Wykorzystanie dostępnych umiejętności jest bardzo istotne dla osiągnięcia sukcesu!

Mechanika gry opiera się na kartach, których są dwie talie.
Pierwsza z nich zawiera karty zagrożeń pokazujące w którym mieście pojawia się zagrożenie epidemią. Po dociągnięciu takiej karty do danego miasta dokłada się klocek odpowiedniego koloru reprezentujący zwiększanie się liczby chorych. Jeżeli w tym mieście są już 3 klocki wtedy następuje stan pandemii i chorzy pojawiają się we wszystkich sąsiednich miastach. W ten sposób choroba się rozprzestrzenia i ogarnia coraz to nowe obszary. Co istotne - jest określona ilość pandemii, którą nasi szefowie mogą zmieść zanim nas nie zwolnią…

Druga talia zawiera karty dla graczy. Każda karta przedstawia miasto oraz kolor odpowiadający jednej chorobie. Są dwa podstawowe zastosowania tych kart – po pierwsze gracz zagrywa kartę i może się przemieścić do miasta z tej karty, a po drugie zebranie przez jednego gracza pięciu kart tego samego koloru pozwala na opracowanie szczepionki, która pozwoli na całkowite wyeliminowanie choroby Gra kończy się wygraną jeśli zostaną opracowane szczepionki na wszystkie cztery choroby.
Gracze często stają przed poważnym wyborem – czy lepiej zachować daną kartę na szczepionkę czy też wykorzystać ją jako bilet? A przemieszczać się w różne miejsca trzeba, bo tylko będąc w ogarniętym zarazą mieście można bezpośrednio interweniować, żeby zmniejszyć ilość chorych i powstrzymać wybuch pandemii.

Instrukcja jest niewielka i prosto napisana, nie powinno więc być problemów z jej zrozumieniem. Dodatkowo dodane są opisy zwalczanych chorób tak, żeby gracze mogli łatwiej wczuć się w klimat rozgrywki.

Wrażenia z rozgrywki.
Pandemic jest grą kooperacyjną jest więc świetna jako pierwszy kontakt z grami planszowymi. Jednak również dla doświadczonych graczy oferuje on bardzo dużo. Choć mechanika nie ma silnego powiązania z legendą gry to podczas rozgrywki można się nieźle wczuć w wyścig z czasem i chorobą i z emocjami na twarzach zwalczać kolejne ogniska choroby.
Gra się ładnie skaluje i zaimplementowano w niej bardzo dobry mechanizm modyfikowania trudności rozgrywki. Także losowe przydzielanie graczom pełnionej roli powoduje, że w każdej rozgrywce gracze dysponują innymi umiejętnościami specjalnymi. Dzięki temu łatwo jest uniknąć znużenia i schematyczności. Oczywiście kooperacyjność jest też pewna wadą – w pewnym momencie możemy znudzić się współpracą i chcemy zakosztować uczuć jakie daje czysta, żywa konkurencja.

Dziękujemy wydawnictwu Albi Polska za udostępnienie egzemplarza gry do recenzji.

 
Ocena ogólna: 8/10

Zalety:
+ kooperacja przyjazna dla nowych graczy
+ dobre wykonanie
+ dobre skalowanie
+ niska cena

Wady:
- po wielu rozgrywkach nie da się jednak uniknąć pewnej schematyczności
- bardziej aktywni gracze moga zupełnie zdominować rozgrywkę i sprowadzić resztę do roli wykonywaczy poleceń

Pandemic (edycja polska)

Gatunek gry: strategiczna
Wydawca: Albi Polska
Liczba graczy: 2-4 osoby
Czas gry: ok. 45-60min
Dopuszczalny wiek graczy: od 10 lat
W pudełku:
 • plansza;
 • 96 drewnianych sześcianów (oznaczających choroby);
 • 5 pionków;
 • 6 drewnianych stacji badawczych;
 • 1 znacznik wybuchu epidemii;
 • 1 znacznik skali zachorowalności;
 • 4 znaczniki szczepionek;
 • 48 kart infekcji;
 • 59 kart graczy;
 • 4 karty postaci;
 • 4 karty pomocy graczy;
 • instrukcja.
Cena sugerowana producenta: 89.50 zł


blog comments powered by Disqus