"Na ratunek!" - recenzja gry planszowej

Autor: Damian "Nox" Lesicki
Korekta: Marta Kononienko
14 czerwca 2017

Memoratunek

Kolejna Dobra gra w dobrej cenie to wariacja na temat klasycznej Superpamięci z bardzo ładnymi ilustracjami. Jest sympatyczną i niedrogą propozycją dla najmłodszych graczy.

Egmont w swojej serii proponuje estetyczne i niezbyt skomplikowane gry dla dzieci w cenie adekwatnej do zawartości. Na ratunek! to bardzo fajna alternatywa dla oklepanych chińczyków i warcabów - w dodatku z pewnym walorem edukacyjnym.

Ratownicy

Na ratunek! jest grą pamięciową, w której uczestnicy mają za zadanie skojarzyć pojazd ratowniczy z  odpowiadającym mu wypadkiem. Jednocześnie muszą zapamiętać pojawiające się na stole kafelki fałszywych alarmów, które mogą zadecydować o przegranej. Gra jest przeznaczona dla dzieci w wieku od pięciu lat. Bawić można się w maksymalnie cztery osoby.

Zestaw ratunkowy

We wnętrzu niewielkiego pudełka znajdziemy zestaw ponad 40 kafelków i 20 żetonów, a także króciutką instrukcję oraz listę tytułów, które ukazały się w linii wydawniczej Dobra gra w dobrej cenie. Za uroczą szatę graficzną odpowiedzialny jest Maciej Szymankiewicz, który ilustrował również inne gry z tej serii. Rysunki są przejrzyste i przyjemne dla oka, a wypadki i pojazdy ratownicze zostały oznaczone kolorami w sposób nie budzący wątpliwości. Poszczególne kategorie elementów posiadają różne kształty, dzięki czemu łatwo je posegregować. Wszystkie elementy zostały wykonane z grubej tektury z lekkim połyskiem.

na ratunek gra recenzja

Działania ratownicze

Celem gry jest skuteczne przybycie na ratunek do jak największej liczby wypadków i zdobycie przedstawiających je kafelków. Żeby to osiągnąć, uczestnicy muszą do określonej kategorii wypadku (oznaczonej jednym z czterech kolorów) wysłać jeden z posiadanych pojazdów (karetkę, radiowóz, holownik lub wóz strażacki). Podobnie jak w Superpamięci, cała gra opiera się na dobieraniu zakrytych kafelków i zapamiętywaniu, w którym miejscu znajdują się te o odpowiednich kolorach. W związku z tym, że każdy z graczy dysponuje własnym zestawem samochodów, jedynie znalezienie odpowiedniego wypadku stanowi realne wyzwanie. Z tego powodu gra może wydawać się nieco łatwiejsza od klasycznego Memory.

Autor Stefan Kołecki wprowadził jednak do rozgrywki dwa utrudnienia:  fałszywe alarmy oraz zakazy (jak głosi instrukcja, tych drugich można nie używać w grze z młodszymi graczami). Żetony fałszywych alarmów są rozłożone na stole wśród wypadków. Wysłanie pojazdu do niepotrzebnego zgłoszenia skutkuje zdobyciem przez gracza punktu karnego w postaci żetonu. Jeśli któryś z uczestników zgromadzi ich pięć – przegrywa. Zakazy są z kolei „przeszkadzajkami”, których gracze mogą używać przeciwko sobie. Każdy z uczestników posiada inny żeton, dzięki któremu raz w ciągu rozgrywki może zabronić innym używania danego rodzaju pojazdu. Dzięki tym urozmaiceniom gra jest trochę ciekawsza.

na ratunek egmont gra

Na rachunek!

Nazwa serii Egmontu nie jest przesadzona. Za grę Na ratunek! zapłacimy średnio kilkanaście złotych, co jest bardzo przyzwoitą kwotą za tytuł dla najmłodszych. W tej cenie otrzymujemy całkiem ciekawą grę, która ćwiczy pamięć oraz posiada walor poznawczy. Dzieciaki mogą dzięki niej przyswoić sobie nazwy służb ratunkowych, a rozgrywka może stać się pretekstem do rozmowy na temat zagrożeń oraz tego jak się zachować, gdy zostaniemy świadkami wypadku. Trochę szkoda, że wydawca nie wykorzystał bardziej edukacyjnego potencjału gry, chociażby przez dołączenie ściągi z numerami telefonów na policję, pogotowie i straż pożarną.

Warto ratować

Na ratunek! jest sympatycznym tytułem dla najmłodszych graczy i stanowi ciekawą alternatywę dla innych gier pamięciowych. Za niewielkie pieniądze otrzymujemy estetycznie wykonaną i kolorową grę, która może być też wykorzystana jako narzędzie do nauki przez zabawę.

Na Ratunek!

Gatunek gry: dla dzieci
Wydawca: Egmont Polska
Liczba graczy: 2-4 osoby
Dopuszczalny wiek graczy: od 5 lat
W pudełku:
  • Zawartość pudełka:
  • instrukcja
  • 16 kafelków pojazdów ratunkowych (4 wozy strażackie, 4 radiowozy, 4 holowniki, 4 karetki)
  • 24 kafelki wypadków (po 6 każdego rodzaju)
  • 4 kafelki fałszywych alarmów
  • 16 żetonów alarmu
  • 4 znaczniki zakazu


blog comments powered by Disqus