„Master of Orion” – recenzja gry planszowej

Autor: osti
Korekta: Damian "Nox" Lesicki
10 maja 2017

 Galaktyczny wyścig zbrojeń

 

„Kochanie, co będziemy robić dzisiaj w nocy?” - kiedy pod wieczór słyszę to pytanie, wiem że oczekiwaną odpowiedzią jest: „To co zawsze, będziemy próbowali zdobyć władzę nad wszechświatem!”. A to wszystko za sprawą niepozornego pudełka, którego zawartość stanowi planszowa adaptacja kultowej gry wideo.

 

O co zatem chodzi?

Podobnie jak w komputerowym pierwowzorze, gracze wcielają się w jedną z kilku ras, które dążą do przejęcia kontroli nad całą galaktyką. Każda cywilizacja ma swoje mocne i słabe strony – dobry przywódca musi wykorzystać atuty podwładnych, aby zdobyć przewagę nad przeciwnikami. Gromadząc surowce, rozbudowując gwiezdną flotę lub inwestując w badania naukowe można wyprzedzić rywali w wyścigu o tytuł najbardziej rozwiniętej rasy w kosmosie.

 

 

Co znajdziemy w pudełku?

Po rozpakowaniu gry można początkowo odnieść wrażenie, że mamy do czynienia z planszówką bazującą na dobrze wszystkim znanych zasadach z Monopoly. Nic bardziej mylnego! Master of Orion jest typową karcianką, a znajdujące się w pudełku liczne tablice stanowią jedynie narzędzie do monitorowania ruchów i postępów graczy.

 

Główna plansza z torem punktacji i licznikiem rund oraz arkusze cywilizacji stanowią najbardziej widoczny, jednak wcale nie najistotniejszy element gry. Są nim bowiem karty struktur, czyli posiadających unikatowe cechy budowli, których umiejętne stosowanie prowadzi do zwycięstwa nad innymi cywilizacjami. Swoje postępy obrazujemy za pomocą specjalnych drewnianych kostek – każdy z graczy ma swój własny kolor. Zestaw uzupełniają kartonowe żetony, pozwalające uporządkować nieco sporą ilość informacji, które muszą śledzić uczestnicy zabawy.

 

Jak w to grać?

Przygotowanie do rozgrywki zajmuje kilka chwil. Gracze mają przed sobą arkusz prowadzonej cywilizacji, na którym przy użyciu drewnianych kostek zaznaczany jest poziom morale, ilość zasobów oraz kolejne akcje wykonywane w czasie gry. W zależności od tego, jaki poziom rozwoju ma rozwijana przez nas rasa, możemy wykonać określoną liczbę czynności. Rozgrywka zaplanowana jest na osiem rund, w trakcie których można wznosić struktury, atakować innych graczy (aby spowolnić ich rozwój), zdobywać surowce oraz podnosić morale naszych podopiecznych.

 

Konstrukcja Master of Orion sprawia, że mimo konieczności ciągłego planowania kolejnych ruchów, rozgrywka jest szybka. Momenty, w których gracze znudzeni oczekują na zakończenie ruchu przez rywali, zdarzają się bardzo rzadko. Gra premiuje przede wszystkim skupienie się na rozwoju własnej cywilizacji. Oznacza to, że wszelkie akcje związane z przeszkadzaniem konkurencji nie są wcale najłatwiejszą drogą do zwycięstwa.

 

 

Czy jest warta swojej ceny?

Za nieco ponad sto złotych otrzymujemy okraszoną pięknymi grafikami karciankę. Ładnie wykonane, klimatyczne arkusze to prawdziwa gratka dla każdego fana klasycznej strategii oraz szeroko pojętego science fiction. Master of Orion zawiera mnóstwo różnych urozmaiceń, które sprawiają, że warto do produkcji wracać. Każda partia jest nieco inna i wymaga od graczy optymalnego wykorzystania swoich kart i atutów. Przyjemne (aczkolwiek trochę bezcelowe) mogłoby być nawet granie w pojedynkę!

 

Warto, czy nie warto?

Jak łatwo wywnioskować z recenzji, odpowiedź na to pytanie jest oczywiście twierdząca. Należy jednak wziąć pod uwagę, że nie jest to gra skierowana dla każdego. Dla osób bez doświadczenia w karciankach ilość danych potrzebnych do przetrwania każdej rundy może wydać się nieco przytłaczająca. Gra rekompensuje to natomiast bardzo niewielkim stopniem losowości – widać, że osoby umiejętnie planujące rozwój swojej cywilizacji szybko zyskują przewagę, nawet nie posiadając w ręce zbyt udanych kart. Naprawdę warto!

Master of Orion (edycja polska)

Premiera gry: 6 kwiecień 2017
Gatunek gry: strategiczna
Wydawca: Rebel
Liczba graczy: 2-4 osoby
Czas gry: ok. 60 minut
Dopuszczalny wiek graczy: od 12 lat
W pudełku:
  • główna plansza z torem punktacji i torem rund
  • 90 kart struktur
  • 8 kart doradców
  • 6 dwustronnych arkuszy cywilizacji (z rasą ludzi po jednej stronie i rasą obcych po drugiej)
  • 60 drewnianych kostek w 4 kolorach (po 15 w każdym kolorze)
  • 10 żetonów morale -1/morale -3
  • żeton pierwszego gracza
  • żeton rundy
  • 4 żetony +50/+100 punktów
  • instrukcja


blog comments powered by Disqus