"Magazyn 51" - recenzja gry planszowej

Autor: Mateusz Michałek
Korekta: Damian "Nox" Lesicki
17 grudnia 2017

Święty Graal istnieje?

Wyobraźmy sobie sytuację, w której Stany Zjednoczone są bliskie bankructwa i próbując ratować swoją sytuację finansową rozpoczynają niezwykłą aukcję artefaktówZainteresowani? To koniecznie zagrajcie w Magazyn 51!

Jak zdobyć Kamień filozoficzny?

W grze wcielamy się w bogatych kolekcjonerów. Oferujemy miliardy dolarów za potężne przedmioty, które mogą stanowić śmiertelne zagrożenie dla ludzkości. Otrzymujemy zatem możliwość wylicytowania kamienia filozoficznego, Puszki Pandory, Świętego Graala czy Excalibura, a zwycięzcą zostaje oczywiście ten, któremu udaje się zdobyć antyki o najwyższej wartości.

Magazyn 51 stanowi kolejną wariację gry licytacyjnej, wyróżniającą się na tle podobnych planszówek kolekcją możliwą do zdobycia. Warto zauważyć, że poszczególne rozgrywki charakteryzują się dynamizmem (jej zgromadzenie fantastycznej trwa około 15 minut), dlatego Magazyn będzie fenomenalnym zapychaczem czasu w podróży, gdzie trudno byłoby nam zorganizować moment i miejsce na długie tury wieloelementowej gry. Z drugiej strony propozycja Games Factory to świetny pomysł dla planszówkowych laików, gdyż proste i przejrzyste zasady oraz niezbyt skomplikowana mechanika gry zdecydowanie ułatwiają zapoznanie się ze światem gier „bez prądu”.

Błogosławieństwo, przekleństwo czy neutralne?

Wyjątkowo mało czasu zajmie nam przygotowanie do rozgrywki. Rozdzielamy karty reliktów zgodnie z ich kolorami, aby następnie z potasowanych jednokolorowych elementów, utworzyć cztery zakryte talie Reliktów. Kładziemy je w widocznym miejscu na środku stołu. Każdy gracz otrzymuje na początek rozgrywki 10 Sztab Złota i 1 pomoc gracza, które będą służyć do licytowania kolejnych artefaktów. Warto pamiętać o należytym ułożeniu Kart Podróbek, gdyż będą miały olbrzymi wpływ na końcowe wyniki.

Właściwa faza rozgrywki  jest nadzwyczaj prosta i składa się z kilku tur licytacyjnych, które kończą się w momencie wyprzedania wszystkich artefaktów, znajdujących się na stole. Licytacje wygrywa oczywiście kolekcjoner oferujący najwięcej Sztab Złota.

W Magazynie 51 znajdziemy również kilka ciekawych urozmaiceń rozgrywki, takich jak certyfikaty autentyczności, błogosławieństwa lub przekleństwa reliktów czy możliwość zastawienia ich w lombardzie. Dodatkowe warianty w wielu przypadkach pozwolą nam na przedłużenie grywalności oraz stopniowe odkrywanie możliwości planszówki.

Co znajdziemy w Magazynie 51?

Twórcy gry postawili na dynamikę rozgrywki i jej kompaktowość, aby zajmowała jak najmniej miejsca. Planszówka stanowi zatem idealny pomysł na ciekawe spędzenie wolnego czasu poza domem.  Trudno doszukiwać się jednak w Magazynie 51 pełnych pietyzmu, pomysłowo wykonanych i efektownych elementów. W zamian otrzymujemy karty wykonane z twardej tektury, które będą odporniejsze na trudne warunki rozgrywki. Niemniej,  jakość wykonania poszczególnych detali nie odstaje do wielu zdecydowanie poważniejszych i droższych tytułów.

W pudełku znajdziemy również żetony: Sztabek Złota, Certyfikatów Autentyczności oraz lombardu, a także karty: Reliktów, Podróbek i pomocy gracza. 

Cena/Jakość

Magazyn 51 możemy kupić już za około 50 zł, dlatego cena nie powinna stanowić przeszkody dla potencjalnych nabywców, który zakochają się w jego grywalności, genialnej prostocie oraz przezabawnych turach licytacyjnych, nie wymagających od widza myślenia strategicznego. Na uwagę zasługuje przede wszystkim  odmóżdżający charakter tej pozycji, pozwalający na świetną rozrywkę po wymagającym dniu lub podczas trudów podróży.

Koniec gry!

Jeśli chcielibyście rozpocząć swoją przygodę z planszówkami, poczuć się jak kolekcjonerzy w czasie aukcji czy po prostu miło spędzić czas, to Magazyn 51 powinien znaleźć się w Waszej kolekcji. Nawiązując do jednego z elementów gry, daję planszówce certyfikat jakości i autentyczności! Polecam!

Magazyn 51

Premiera gry: 14 czerwiec 2017
Gatunek gry: ekonomiczna
Wydawca: Games Factory Publishing
Liczba graczy: 3-5 osób
Czas gry: ok. 45 minut
Dopuszczalny wiek graczy: od 10 lat
W pudełku:
  • 70 żetonów złota
  • 2 certyfikaty autentyczności
  • 26 kart reliktów
  • 22 karty podróbek
  • 5 pomocy graczy
  • 6 znaczników właściciela lombardu
  • instrukcja
Cena sugerowana producenta: 69,95


blog comments powered by Disqus