Recenzja gry karcianej pt. "Łasica"

Autor: Marta Jakubek
Korekta: Marta Kononienko
15 września 2017

I kto z Was jest Łasicą?

Strzeżcie się, pilni pracownicy dużych i małych firm! Wasze przerwy mogą zostać pochłonięte przez kuszącą perspektywę Łasicy – nowej gry korporacyjnej autorstwa wrocławskiej firmy Octigo, która zajmuje się szkoleniami z zakresu zarządzania projektami i nie tylko. Odrobina dystansu nie zaszkodzi, szczególnie jeśli na kartach gry Dyrektor Marketingu przedstawiony jest jako napuszony paw... Oczywiście gra może się także doskonale sprawdzić w domowym zaciszu – ale kto wtedy będzie Project Managerem?

O co chodzi z tą łasicą?

Łasica to strategiczna gra karciana przeznaczona dla dwóch, trzech albo czterech graczy. Całość zestawu to zgrabne pudełko z tytułową, trzymającą plik banknotów, cwaną łasicą na okładce. Już wiadomo, że to gra z dużym ładunkiem ironii, na którą trzeba się przygotować. Na tym ma polegać cała zabawa. Nie trzeba żadnych dodatków. Mamy do dyspozycji karty stanowisk w firmie, tzw. karty interesariusza, o które rozgrywa się wszystko, a poza tym talie dla graczy, tzw. karty zdarzenia.

Która łasica zwycięży?

Celem rozgrywki jest zdobycie kart interesariuszy, a są nimi: Kierownik Projektu (posępny bawół), Dyrektor Sprzedaży (podstępny lis), Kontroler Skarbowy (hiena, a jakże!), Syn Prezesa (rozochocona surykatka w drogim samochodzie), Szef Wszystkich Szefów (tu król zwierząt, czyli dumny lew) i wiele, wiele więcej... Każda karta interesariusza opatrzona jest oczywiście błyskotliwym i jednocześnie mocno uszczypliwym komentarzem – ale co tam, chodzi przecież o to, żeby się pośmiać. Przy rozgrywce dla dwóch graczy losujemy dwóch interesariuszy, a potem po dziesięć kart dla siebie. Gracze naprzemian dokładają swoje karty do jednej z kart interesariusza, ale muszą dopasować ich kolory do krawędzi, inaczej ruch jest nieważny. Każda karta warta jest określoną liczbę punktów, które zliczamy po zakończeniu rundy (całość to cztery rundy, dokładamy po pięć kart w każdej). Zwycięzca rundy zgarnia kartę interesariusza. Zanim to jednak nastąpi, trzeba się nieźle nagłówkować, żeby karty poukładać według zasady kolorów. Łasica to przecież urodzony kombinator! Karty graczy mają czasem dodatkowe opcje, z których można skorzystać, żeby podbić sobie punktację. Tytuł gry strategicznej obowiązuje – trzeba opracować strategię ułożenia kart, która przyniesie nam najwięcej punktów. W wyniku zażartych rozgrywek, które mogą trwać nawet godzinę, powstają imponujące geometryczne kształty, które mogą rozgałęziać się do woli i zajmować coraz więcej przestrzeni. Takim widokiem można śmiało pochwalić się na Facebooku...

Odręczne rysunki i korporacyjna hierarchia

Projekt graficzny kart jest prosty i rozbrajający w swoim koncepcie. Mamy interesariuszy, których same rysunki – ujęte w formie zwierzęcych personifikacji – mogą wywołać salwy śmiechu, nie mówiąc już o komentarzach do nich. Karty zdarzenia to z kolei terminy dotyczące życia w korporacji, od Szkolenia Massawa przez Foch po Audyt. Nie ma co się oszukiwać – kto nie lubi ironii, zwierzątek i nie ma do siebie dystansu, niech lepiej spróbuje innej gry. Nie ma tu miejsca na obrażanie się. Łasica kipi od szyderczych komentarzy, które nie owijają w bawełnę i jawnie kpią sobie z życia korporacyjnego i jego uczestników. Choć została zdefiniowana jako korporacyjna gra strategiczna, w Łasicę bawić się można praktycznie wszędzie i z każdym (choć ryzykowne może być granie z dziećmi), pod warunkiem, że w pobliżu nie czają się napuszone pawie... Dodatkowo cena jest zdecydowanie zachęcająca.

Łasica z prawdziwego zdarzenia

Łasica to przede wszystkim prostota zasad, nieduże i wygodne opakowanie oraz łatwy zestaw do gry. Kto ma ochotę na bombową dawkę sarkastycznych żarcików i chce się zabawić w twórcę karcianych kombinacji, ten nie mógł trafić lepiej. Dużo zabawy i pikantna dawka śmiechu. Idealny prezent dla szefa, prawda?

 

Łasica

Premiera gry: 25 lipiec 2017
Gatunek gry: logiczna
Wydawca: Octigo
Liczba graczy: 2-4 osoby
Czas gry: ok. 20 - 60 minut
W pudełku:
  • karty - dwie kolorowe talie graczy i jedna, biała talia interesariuszy
  • instrukcja
Cena sugerowana producenta: 49,95


blog comments powered by Disqus