Kamienie w kieszenie - recenzja gry

Autor: Tomasz "Gambit" Dobosz
5 marca 2016

Czy zbieranie w lesie kamieni może sprawić frajdę? Jasne. Musisz tylko być elfem, kamienie muszą leżeć na grzybach i być kamieniami szlachetnymi. No i warto do tego dodać szczyptę rywalizacji.

Kamienie w kieszenie, to wydana niedawno przez Rebel.pl gra, w której liczy się spryt i umiejętność przewidywania ruchów przeciwnika. Rozgrywka jest prosta i szybka, jak rzut kamieniem.

Gracze wcielają się w tajemnicze leśne stworzenia, które wyruszyły w teren, w poszukiwaniu szlachetnych kamieni. Kamienie te, jak wiadomo rosną na grzybach. Wystarczy je tylko zebrać i przenieść do swojej norki. Niby proste, ale nie do końca.

Każdy z graczy wybiera swoją leśną postać. Nie ma większego znaczenia co wybierzecie. Różnice między postaciami są jedynie w wyglądzie. Następnie na stole kładzie się kilka okrągłych kafelków grzybów. Ile? Dokładnie o jeden mniej niż jest graczy. Na kafelkach kładziemy po trzy szlachetne kamienie wylosowane z pięknego czarnego woreczka. Kamienie występują w czterech kolorach – niebieskim, żółtym, czerwonym i białym – co jest dość istotne dla całej rozgrywki. Kiedy jesteśmy gotowi można grać.

Zabawa jest banalna. Na „trzy cztery” każdy z graczy wskazuje palcem jeden z kafelków grzybów. Jeśli kafelek został wskazany tylko przez jednego gracza, szczęśliwiec ten zbiera z niego wszystkie kamienie i kładzie na swojej karcie postaci. Jeśli kafelek wskazało więcej graczy, nic się nie dzieje. Kamienie zostają tam gdzie były, a gracze muszą obejść się smakiem.

Jeśli w tym momencie chcecie przestać czytać, bo zabawa jest dla Was zbyt prosta, to poczekajcie moment. To co napisałem powyżej, to tylko pierwsza tura. Od drugiej robi się ciekawiej.

Po każdej turze, należy uzupełnić kamienie na grzybach. Jeśli grzyb jest pusty, losujemy dwa kamyki z woreczka i kładziemy je na kafelku. Jeśli na grzybie po rundzie zostały jakieś błyskotki, dokłada się jedną dodatkową.

Od drugiej rundy, gracze zyskują dodatkowe możliwości pokazywania palcem.

Po pierwsze zamiast grzyba, mogą wskazać na kartę innego gracza. Jeśli uda im się to zrobić i wskażą czyjąś kartę jako jedyni, mogą zabrać wszystkie kamienie z tej karty i przenieść ją na swoją. Mogą również spróbować ochronić swoje zbiory. Zamiast wskazywać cokolwiek, mogą zakryć własną kartę dłonią. Dzięki temu, nie pozwolą na zabranie kamieni, jeśli w danej turze ktoś wskazał ich kartę, ale również przeniosą je do swojego skarbca, chroniąc je przed kradzieżą do końca gry. Ma to jednak swoją cenę. Wyprawa do skarbca trochę trwa i gracz chroniący tak swój dobytek, nie bierze udziału w kolejnej rundzie. Oznacza się to odwracając kartę postaci na drugą stronę, na której widnieje postać udająca się swoim środkiem transportu (sterowiec, ślimak, czy inna ciekawostka) w stronę skarbca. Po rundzie pauzy, gracz wraca do zabawy i znowu może próbować podbierać kamienie.

Gra kończy się gdy w woreczku zabraknie kamieni do dołożenia na grzyby. Po takiej rundzie, wszyscy biorą się za podliczanie punktów. Tu do głosu dochodzą kolory klejnotów.

Gracze biorą pod uwagę klejnoty znajdujące się na ich karcie postaci, oraz te, które wywieźli do skarbca. Każdy biały kamień, to dwa punkty. Czerwony, żółty, lub niebieski to jeden punkt. Jednak jeśli uda się Wam zebrać zestaw czerwony+żółty+niebieski, to takie cacko warte jest aż pięć punktów. Kto na koniec ma najwięcej punktów ten wygrywa.

Kamienie w kieszenie, to bardzo szybka i wesoła gra. Nadaje się jako przerywnik dla starszych graczy, ale również jako zabawa dla tych młodszych. Negatywna interakcja, która jest tu dość mocna, bo w końcu podbieramy sobie ciężko zdobywane klejnoty, może być łagodzona w trakcie gry, bo nie jest to typowa złośliwość. Ot po prostu widać, że masz dużo kamieni, to pewnie ktoś zaraz do Ciebie przylezie. Zwłaszcza, że da się przed tym obronić, więc młodsi gracze często będą chować swoje skarby.

Kamienie w kieszenie

Gatunek gry: towarzyska
Wydawca: Rebel
Liczba graczy: 3-6 osób
Czas gry: ok. 15 min.
Dopuszczalny wiek graczy: 8+
W pudełku:
  • 6 płytek postaci
  • 5 płytek grzybów
  • 1 sakiewka
  • 1 instrukcja
  • 60 kamieni życia


blog comments powered by Disqus