Recenzja gry Jungle Speed

Autor: Kosa
9 czerwca 2005

Jungle Speed to gra, która okazała się hitem tegorocznego Conquestu. Jest to prosta i szybka zręcznościowa gra planszowa. Wielką zaletą jest dość ładne wydanie i stosunkowo niska cena. Całość wydana jest w niewielkim kartonowym pudelku. Jego zawartość to 80 kart, drewniany "totem", instrukcja oraz zdobiony w paski worek na wszystkie akcesoria.

No dobra, ale o co w tej grze chodzi? Już tłumaczę. Zasady są proste jak konstrukcja cepa. Na każdej karcie narysowano kolorowy symbol. Gracze w kolejności odsłaniają kartę. Jeżeli inny gracz ma ten sam symbol na karcie, łapiesz "totem". Jeżeli będziesz pierwszy, przeciwnik bierze wyłożone do tej pory przez Ciebie karty. Zwycięża osoba, która jako pierwsza straci wszystkie karty... Dla urozmaicenia dodano trzy typy specjalnych kart. Każda z nich lekko zmienia zasady. Łatwo je rozpoznać, bo są charakterystyczne. Pierwsza, z kolorowymi strzałkami sprawia, że przez jedną turę ważny jest kolor kart, a nie symbol. Gdy ktoś wyciągnie kartę ze strzałkami na zewnątrz, to wszyscy w jednym momencie "wystawiają" swoją kartę. Nie trzeba mówić, jak trudno wtedy dostrzec taką samą kartę u rywala. Trzecią, ostatnia kartą specjalną jest symbol ze strzałkami skierowanymi do wewnątrz. Jeżeli wtedy złapiesz "totem", chowasz "zagrane" karty pod "totem". Do talii bierze je następna "przegrana" osoba. Zasady są bardzo łatwe i kilka minut grania wystarczy, aby je dokładnie poznać.

Gra od samego początku bardzo mi się spodobała. Gra się szybko i przyjemnie. Zasady są dobrze ułożone. Co ważniejsze, grać może nawet 10 osób. Jedynym warunkiem jest odpowiedni stół. Jungle Speed jest idealny do spotkania przy piwku, zlotu rodzinnego, szkolnej przerwy czy wieczornej gry na konwencie. Wielokrotnie widziałem, gdy obcy dosiadali się do stołu i wspólnie ciągnęli "totem". Jeżeli chodzi o jakość, nie mam zastrzeżeń. Sam "totem" to zdobiony, prosty drewniany klocek. Karty są dobrze wykonane. Pudełko dosyć trwałe.

Największą wadą gry jest bardzo chaotycznie napisana instrukcja. Zasady są źle podawane, pojawiają się błędy i literówki. Najlepiej jeżeli nauczysz się grać w Jungle Speeda od znajomego, bo instrukcja nie spełnia tego zadania. Mała rysa, która psuje wrażenie.

Jungle Speed to rewelacyjna gra. Spędzisz z nią niezapomniane chwile. Jest odpowiednia na każdą okazję. Wielką zaleta jest bardzo niska cena. Naprawdę polecam!

Recenzja pochodzi ze strony Elbląskiej Inicjatywy RPGowej

Jungle Speed

Gatunek gry: towarzyska
Wydawca: Week End Games Polska
W pudełku:
  • 80 kart
  • drewniany "totem"
  • kolorowy woreczek
  • instrukcja do gry
Cena sugerowana producenta: 49,00 zł


blog comments powered by Disqus