Recenzja gry "Rój"

Autor: Gruszmen
Korekta: RAJ
23 grudnia 2007

Jeśli niestraszne Ci są pająki i muchy, a z komarami żyjesz za pan brat, to zapraszam do zapoznania się z recenzją gry Rój – nowego, na polskim rynku, produktu wydawnictwa G3.

Oryginalnie gra ukazała się w 2001 roku, jednakże polska wersja została oparta na trzeciej edycji – kompletnie odmienionej pod względem graficznym i o podwyższonej jakości wykonania. Rój zapakowany jest w porządne pudełko, które mimo niewielkich rozmiarów sporo waży. Dzieje się tak za sprawą 22 bakelitowych płytek, które są podstawową gry. Poza nimi w pudełku znajdziemy tylko instrukcję i winylową saszetkę do przenoszenia pionów (swoją drogą wspaniały pomysł). Płytki mają kształt sześciokąta foremnego i na każdej znajduje się wizerunek osobliwego robala. Mamy do wyboru kilka insektów: królową roju, mrówkę, pająka, konika polnego i żuka. Każdy z klocków wykonany jest w dwóch kolorach – kremowym oraz czarnym. Obrazki na nich wykonane są starannie i estetycznie. Jeszcze nie spotkałem osoby, której by się nie podobały. Znajdująca się w pudełku polska instrukcja jest krótka, klarowna i nie powoduje żadnych wątpliwości, co do tego, jak w Rój grać.

A jak wygląda wspomina wyżej rozgrywka? Rój nie jest „klasyczną” grą planszową (cokolwiek pod tym pojęciem rozumieć), bowiem nie posiada planszy. Tworzą ją dopiero wprowadzane do gry płytki – które składają się na tytułowy rój. Zatem do gry wystarczy tylko nieduża, płaska powierzchnia – kawałek stołu, biurka nawet parapet. Każdy z graczy ma do swojej dyspozycji 11 klocków – 3 z wizerunkiem konika polnego, 3 z mrówką, 2 pająki, 2 żuki oraz 1 z królową roju zwaną potocznie pszczołą. Gracze naprzemiennie wykonują jedną z dwóch czynności: wprowadzenie nowej płytki do gry lub poruszenie już będącej w grze. Tą drugą czynność wykonać można tylko wtedy, gdy na planszy znajduje się już nasza królowa. Po za pierwszym ruchem płytki możemy dołączać tylko do naszych własnych robali znajdujących się już w grze.

Naszym zadaniem jest otoczenie królowej przeciwnika ze wszystkich sześciu stron. Nie ma tu znaczenia czy doprowadzimy do takiej sytuacji używając wyłącznie naszych pionów, czy też klocków przeciwnika. Aby osiągnąć ten cel musimy wykorzystać specyficzne możliwości ruchu, jakimi dysonują nasze robale (każdy porusza się inaczej). Należy przy tym pamiętać o bardzo ważnej zasadzie: w wyniku ruchu rój nie może być nigdy podzielony na dwie odrębne części.

Możliwości wykonania ruchu jest sporo, więc i główkowania trochę będzie. Dodatkowo nieduża liczba płytek sprawia, że bardzo uważnie planujemy swoje ruchy.

Jak sami widzicie zasady gry nie należą do najbardziej skomplikowanych. Jednak ich konstrukcja zapewnia wiele możliwości taktycznych. Gra sprawia dużą frajdę, ponieważ zwycięstwo nie przychodzi łatwo. Mimo wielu rozegranych partii nie udało mi się opracować „wygrywającej strategii”. Sytuacja zmienia się dynamicznie, a jedyne co można wypracować przed partią to różne rodzaje ripost. Niestety i te nie zawsze działają. Wszystko to sprawia, że w Rój można grać często i bez znudzenia.Mi osobiście największą przyjemność dawało trafne przewidzenie ruchu przeciwnika i odpowiedzenie już przygotowaną kontrą. Za każdym razem partia wygląda inaczej. Ponieważ rozgrywka trwa co najwyżej kilkanaście minut, gra może być idealnym przerywnikiem między cięższymi pozycjami.

Rój mogę z czystym sumieniem wszystkim tym, których nie odstrasza logiczne myślenie.

Ocena 8/10

Zalety
+ prostota zasad, co daje możliwość ich wytłumaczenia dosłownie w kilka minut
+ płytki sprawiają wrażenie niezniszczalnych, więc gra może nam długo służyć

Wady
- gra w pełni abstrakcyjna, w zasadzie zamiast wizerunków robali na płytkach mogłyby być kształty geometryczne i gra wyglądałaby identycznie

Za udostępnienie egzemplarza gry do recenzji dziękujemy wydawnictwu G3.

Rój (Hive)

Gatunek gry: logiczna
Wydawca: G3
Liczba graczy: 2 osoby
Czas gry: ok 10-30 min
Dopuszczalny wiek graczy: od 9 lat
W pudełku:
  • 22 bakelitowe płytki
  • 1 torba do przechowywania płytek
  • instrukcja
Cena sugerowana producenta: 64,00 zł


blog comments powered by Disqus