Recenzja gry "Hanabi"

Autor: Gruszmen
3 września 2013

Hanabi – kooperacyjna gra karciana

Zastanowimy się dziś czy tytuł najlepszej gry roku dla karciarki Hanabi został przyznany słusznie? Z doświadczenia wiem, że wyróżnienie Spiel des Jahres to bardzo dobra rekomendacja, aby dać szansę grze. Ale czy jest ona na tyle innowacyjna, na tyle ciekawa, żeby ją aż tak wyróżniać?

W małym, acz niezwykle trwałym (bo metalowym) pudełku znajdziemy ponad 50 kart i kilka żetonów. Wydanie dystrybuowane w Polsce przez Rebel.pl zawiera w sobie mini dodatek (kilka kart specjalnych) oraz polską instrukcję (również wydrukowaną na kwadratowych kartach).

Jak grać i o czym jest gra?

Najkrócej rzecz ujmując Hanabi do karcianka, w której gracze nie widząc własnych kart muszą ze sobą współpracować, aby wspólnie utworzyć jak najpiękniejszy pokaz sztucznych ogni.

Ale jak to wygląda w szczegółach?

Partia rozpoczyna się od rozdania kart (a jakże by inaczej), w zależności od liczby grających każdy  będzie miał ich na ręku cztery lub pięć. Pierwszą innowacją w

Hanabi jest fakt, iż gracze nie widzą swoich kart. Trzymają je w ręku rewersem do siebie. Tylko współgracze mogą widzieć co mamy na ręku. We własnej turze możemy wykonać jedną z trzech akcji:

  • Udzielenie jednemu z graczy wskazówki na temat tego co ma na ręku – albo o jednym kolorze posiadanych przez niego kart lub o ich wartości (np. te karty są zielone, albo w tym i tym miejscu masz trójki).
  • Odrzucenie jednej karty z ręki i dobranie w jej miejsce jednej z dostępnych kart.
  • Ostatnią z możliwych akcji jest zagranie kart. W ten sposób rozpoczynamy pokaz fajerwerków (wykładając kartę o wartości 1) lub kontynuować rozpoczęty wcześniej (wykładając kolejną w kolejności kartę). Należy pamiętać o tym, że pokaz może być układany tylko w ramach jednego koloru kart!  Ponieważ gracze nie widzą zagrywanych przez siebie kart mogą się zdarzyć (i zdarzają się!) pomyłki. W takim przypadku gracze dostają ostrzeżenie w postaci czerwonego żetonu. Uwaga: Trzecia pomyłka kończy grę, ale więcej o tym poniżej.


Gra kończy się gdy:

  • Graczom udaje się ułożyć pięć pokazów fajerwerków (stosy kart od 1 do 5), każdy w innym kolorze, zanim skończą się karty w talii – taka sytuacja oznacza spektakularne zwycięstwo grających
  • Gdy gracz dobiera ostatnią kartę z talii rozpoczyna się ostatnia tura. Jeśli po jej końcu pokazy nie są zakończone gracze przegrywają.
  • Grających może jednak spotkać szybka i bardzo widowiskowa porażka. Jeżeli gracze pomylą się po raz trzeci, a tym samym dostaną trzeci czerwony żeton to pokaz okazuje się fiaskiem i niewypałem. PORAŻKA!

Po powyższym przybliżeniu zasad wypada napisać kilka słów o samej rozgrywce i przyjemności z niej czerpanej. Otóż, na początku gra jest bardzo przyjemna. Sporo śmiechu, gracze są niesamowicie zaangażowani, każdy stara się wymyślić optymalny sposób układania niewidzianych przez siebie kart. Pomyłki są widowiskowe i powodują salwy śmiechu. Nawet końcowa porażka jakoś nie odstrasza od kolejnych partii. Jednak uważajcie, żeby tych partii nie było zbyt wiele. Wraz z kolejnymi układanymi pokazami fajerwerków Hanabi stopniowo traci swój urok. Z tej prostej przyczyny, że gra staj się coraz łatwiejsza. I gdzieś wraz ze spadającym poziomem trudności ucieka przyjemność grania.

Czy sam innowacyjny pomysł to wystarczająco dużo aby otrzymać Spiel des Jahres? Chyba nie mi to oceniać. W każdym bądź razie warto tej grze poświęcić trochę uwagi i przynajmniej kilka razy zagrać. Będzie to na 100% nowe doświadczenie. Ja muszę przyznać że do tej pory z grą tego typu nie miałem do czynienia.

Dziękujemy wydawnictwu Rebel.pl za udostępnienie egzemplarza gry do recenzji.

Ocena ogólna: 7/10

Zalety:
+ Bardzo innowacyjny pomysł
+ Dobre wydanie (jakość) w rozsądnej cenie

Wady:
- Szybko się „ogrywa” i tym samym nudzi

Hanabi (edycja polska)

Gatunek gry: karciana
Wydawca: Rebel
Liczba graczy: 2-5 osób
Czas gry: 25 min.
Dopuszczalny wiek graczy: 8+
W pudełku:
  • 55 kart Hanabi (fajerwerków)
  • 5 karty zasad
  • 8 niebieskich znaczników
  • 3 czerwone znaczniki
Cena sugerowana producenta: 44,95


blog comments powered by Disqus