Recenzja gry "Genua"

Autor: Gourry
14 kwietnia 2009

Trochę na temat świata gry.

Genui. Ich zadaniem jest przejęcie kontroli nad handlem w portowym mieście i zebranie jak największej liczby pieniędzy. Oczywiście majątek i sławę gracze mogą zdobyć na wiele różnych sposobów, ale o tym będę pisał w dalszej części recenzji.

Co kupiec ma w sakiewce.

Tytuł dostajemy w grubym kartonowym pudełku o wymiarach 37,5x27,5x7,5 cm. Górną pokrywę upiększa nam ładna grafika przedstawiająca port kupiecki tętniący życiem. W środku znajduje się jedna mała przegroda, która pomieści wszystkie żetony i inne części gry. Oprócz pudełka dostajemy masę elementów których wykonanie jest bardzo dobre. Te zrobione z drewna są wykonane bardzo dobrze i wiemy, że nie zniszczą się po paru partiach. To samo mogę powiedzieć o częściach kartonowych i kartach, ich wykonanie jest poprawne. Nie zniszczą się za szybko, a nawet jeżeli będziemy o nie dbać to w ogóle. Od strony graficznej wykonanie jest dobre, nie zachwyca, ale też nie dołuje.. Elementów jest masa i jest to duży plus. Są one zrobione solidnie i dokładnie, dyski, znacznik rund oraz znaczniki własności są zrobione z drewna, a żetony towarów, żetony specjalne, dukaty, żeton gracza rozpoczynającego oraz żetony graczy zrobione są z grubego kartonu, więc nie ma obawy, że zniszczą się po paru rozgrywkach. Plansza jest zrobiona z tego samego materiału, a wykonanie grafiki jest doskonałe, można powiedzieć, że wygląda prawie jak zdjęcie satelitarne.

Życie kupca nie jest łatwe.

Zasady do gry na pierwszy rzut oka są skomplikowane ale po paru rozgrywkach zaczynają być klarowne i łatwe. Instrukcja jest zrozumiała i dobrze skonstruowana, więc po jednokrotnym przeczytaniu jej powinniśmy już mieć możliwość swobodnej rozgrywki. Zadaniem gracza jest uzbieranie jak największej ilości dukatów do końca ostatniej tury. Ale nie jest to takie łatwe, ponieważ gracz musi obmyślać taktyczne posunięcia które pomogą mu w wygranej. Kiedy gracz 1 wykonuje swój ruch to gracz 2 może go przekupić żeby ruszył się w inną stronę na jego korzyść, oczywiście jeżeli gracz się zgodzi może zyskać towar którego potrzebował lub dużą ilość dukatów. Negocjacje są najważniejszą częścią gry, ponieważ każdy chce przejąć jak najwięcej budynków które dają surowce lub inne przywileje. Żeby to zrobić to wieża kupiecka musi zawędrować w stronę tych budynków (na każdym polu z wieży znika jeden dysk i zostaje na tym właśnie polu), co jest potrzebne do przejęcia budynków. Rozgrywka na początku może wydawać się trudna i niezrozumiała, ale po paru turach, a może i rozgrywkach, wydaje się prosta i każdy ruch jest zrozumiały dla gracza.

Ogólna opinia.

Uważam, że jest to tytuł dla każdego, zasady które z początku wydają się trudne tak naprawdę są proste i zrozumiałe dla wszystkich, co jest dużym plusem. Również duża zawartość pudelka i wykonanie tych wszystkich elementów cieszy oczy (i ręce). Instrukcja jest na tyle krótka i prosta do zrozumienia, że można ją wręczyć nowemu graczowi który po jej przeczytaniu powinien spokojnie przysiąść się do gry i rozpocząć swe knowania i zdobywanie bogactwa. Rozgrywka jest bardzo miła, grając w tą grę czułem się jak prawdziwy kupiec który za wszelką cenę chce przejąć jakąś część miasta, żeby się wzbogacić. Chcę również podkreślić aspekt negocjacji, który umila rozgrywkę i pozwala nam przetestować nasze umiejętności przemowy i nakłaniania.

Kupiec kupcowi równy.

Genua jest grą która powinna ucieszyć każdego, niezbyt skomplikowane zasady i wiele elementów powinny zadowolić każdego fana gier planszowych. Niestety rozgrywka po jakimś czasie staje się monotonna co jest według mnie niedopuszczalne.

Za udostępnienie egzemplarza do recenzji dziękujemy wydawnictwu Lacerta.

Ocena ogólna: 7/10

Zalety:
+
zabawa dla każdego
+
duża ilość elementów
+
duża interakcja między graczami

Wady:
-
zbyt skomplikowane jak na początek
-
monotonne po parunastu rozgrywkach

Genua

Premiera gry: 2 marzec 2009
Gatunek gry: ekonomiczna
Wydawca: Lacerta
Liczba graczy: 2-5 osób
Czas gry: 90-120 min.
Dopuszczalny wiek graczy: 12+
W pudełku:
 • 1 wieża kupiecka złożona z pięciu dysków
 • 1 znacznik rund
 • 2 ośmiościenne kości (czerwona i niebieska)
 • 40 żetonów towarów (5 każdego rodzaju: pieprz, szafran, srebro, miedź, płótno, jedwab, piwo i wino)
 • 35 drewnianych znaczników własności
 • 27 żetonów specjalnych:
 • 60 kart:
 • 14 kontraktów,
 • 14 wiadomości,
 • 16 dużych zamówień,
 • 16 małych zamówień
 • 80 dukatów w nominałach po 5, 10, 50 i 100
 • 1 żeton gracza rozpoczynającego
 • 1 plansza
 • 5 żetonów graczy
Cena sugerowana producenta: 145 zł
Materiały powiązane:blog comments powered by Disqus