Recenzja gry "Formula Motor Racing"

Autor: Gruszmen
Ilustracje: Gruszmen
Korekta: RAJ
8 grudnia 2007

Panowie (i Panie), uruchomcie silniki! Wyprzedź samochód znajdujący się w Pole Position. Wykorzystaj błędny tor jazdy przeciwnika. Wykorzystaj wszystkie możliwości swojego bolidu ryzykując awarię. Rywalizuj z załogami podczas tankowania i zmiany opon. Unikaj zderzeń i utraty kontroli. Zdobywaj punkty za wysokie miejsca w wyścigu! Potasuj karty i zacznij od początku. Czy będziesz potrafił wygrać cały sezon? Zapraszam do zapoznania się z recenzją gry - Formula Motor Racing.


Formula Motor Racing to gra autorstwa Reinera Knizii, której pierwsze wydanie pojawiło się na rynku w 1995 roku, jednak w moje ręce wpadła druga, tegoroczna edycja z GMT Games. Uzupełniona jest o kolorową planszę i lekko poprawioną grafikę. Gra nie ma oficjalnego dystrybutora w Polsce, w związku z tym wszystkie jej elementy (również instrukcja!) są w języku angielskim. Jednakże zasady jak i teksty na kartach są bardzo proste, zatem nawet ograniczona znajomość języka wystarczy, aby czerpać maksimum przyjemności z rozgrywki.

Jak wygląda wydanie Formula Motor Racing od strony technicznej? Gra zapakowana jest w nieduże kartonowe pudełko, któremu niewiele można zarzucić. Może tylko zbyt monotonną grafikę na okładce. Co czeka nas w środku? W pudełku znajdziemy 12 plastikowych bolidów w sześciu kolorach, 54 karty akcji, 6 kart „pit crew” oraz 12-ścienną kostkę. Karty, jak już zdążyło nas przyzwyczaić wydawnictwo GMT Games, są najwyższej jakości. Wykonane z grubej tektury i polakierowane. Dodatkowym ukłonem w stronę graczy jest to, że karty są w standardowym rozmiarze, co umożliwi przechowywanie ich w ogólnie dostępnych koszulkach.

Wiemy już co znajduje się w pudełku – zatem do dzieła. Gramy! Formula Motor Racing przeznaczona jest dla 3 do 6 graczy, jednak osobiście polecam rozgrywkę co najmniej 4 osoby. Każdy z grających kontroluje własny zespół F1 składający się z dwóch bolidów. Rozpoczynamy grę z pięcioma karta mi na ręku i w swojej turze zagrywamy jedną z nich. Efektem zagrania może być przesunięcie naszego bolidu (oraz bolidu za nim się znajdującego – zawsze jeżdżą parami), przesunięcie do tyłu samochodu przeciwnika, lub spowodowanie kraksy czy uszkodzenia samochodu. Te ostatnie mają dodatkowy „aspekt losowy” gdyż po ich zagraniu rzucamy kostką i odczytujemy na karcie efekt. Na koniec dobieramy jedną kartę. Każdy z graczy powtarza te czynności, aż do wyczerpania się puli dostępnych kart, kiedy to wyścig się kończy.

Grając w Formula Motor Racing możemy rozegrać zarówno pojedynczy wyścig jak i cały sezon. Prowadzenie statystyk punktowych ułatwią nam dołączone do gry tabele punktowe, które będziemy wypełniać po każdym wyścigu. Gracz, który po ostatnim wyścigu w sezonie (ich liczbę ustalamy oczywiście przed grą) zdobędzie największą, łączną liczbę punktów wygrywa.

Rozgrywka jest bardzo prosta, jednak dostarcza bardzo wiele emocji. Prostotę zasad zapewnił wspaniały projektant – Reiner Knizia. Jak na grę o wyścigach Formuły 1 przystało, rozgrywka jest bardzo dynamiczna. Cały czas coś się dzieje, a konstrukcja zasad dotyczących ruchu do przodu (wraz z naszym samochodem przesuwamy auto znajdujące się bezpośrednio za nami) powoduje, że w żadnej chwili nie możemy być pewni naszej aktualnej pozycji. Dodatkowe ryzyko powoduje zagrywanie kart wymagających rzutu kostką. Mogą one spowodować, że przesuniemy się do przodu lub spadniemy na ostatnią pozycję, a nawet wypadniemy z wyścigu. Podnosi to (i tak już nie małe) emocje.

Na sam koniec chciałbym jeszcze wyraźnie podkreślić: Formula Motor Racing to wspaniała gra. Najlepsza karcianka, z jaką się spotkałem. Granie w nią to prawdziwa przyjemność i myślę, że będę dość często ściągał ją z półki, aby jeszcze raz wcisnąć gaz do dechy i gnać w stronę mety.

Ocena 9/10

Plusy

+ wzorowe wykonanie
+ bardzo szybka i dynamiczna rozgrywka
+ wielkie emocje, porównywalne z prawdziwym wyścigiem samochodowym

Minusy
- nie udało mi się żadnych znaleźć


Za udostępnienie egzemplarza gry do recenzji dziękujemy wydawnictwu GMT Games

Formula Motor Racing

Gatunek gry: towarzyska
Wydawca: GMT Games
Liczba graczy: 3-6 osób
Czas gry: 20 min.
Dopuszczalny wiek graczy: 8+
W pudełku:
  • 54 karty akcji
  • 6 kart "pit crew"
  • 12 plastikowych samochodów (w 6 kolorach)
  • 1 plansza
  • 1 kość 12-ścienna
  • instrukcja


blog comments powered by Disqus