Recenzja gry karcianej "Fluxx Zombie"

Autor: Paweł Olejniczak
11 marca 2016

Fluxx to niezwykle prosta gra karciana, której podstawowa zasada głosi "dobierz jedną kartę i zagraj jedną kartę". Dzięki takiemu nieskomplikowaniu zyskała liczne grono fanów, którzy po wypróbowaniu podstawowej wersji gry, chętnie sięgną po kolejną jej wersję. Ku ich uciesze powstała wersja Zombie. Na czym jednak polega ta zabawa?

W swojej turze gracz dobiera jedną kartę i zagrywa jedną kartę (z czterech mozliwych ich typów).
- Akcję - to jednorazowa czynność, np. dobranie lub zagranie dodatkowych kart, lub kradzież od innych graczy,

- Cel - zostaje na stole i pokazuje warunki zwycięstwa - do czasu, kiedy pierwszy z nich się nie pojawi, nikt nie może wygrać (bo nie ma określonych warunków zwycięstwa). Kiedy znajdzie się nowy cel, poprzedni jest odrzucany. Najczęściej przedstawiają jakie Fanty lub Zonki trzeba zebrać, aby zostać zwycięzcą,

- Fanty i Zonki - te karty zbiera się, by spełnić warunki zwycięstwa. Co prawda zonki w normalnych warunkach uniemożliwiają zwycięstwo, jednak niektóre cele dają je automatycznie, jeśli gracz posiada odpowiednią kombinację zonków,

- Nowe Zasady - każda taka karta zostaje na stole (chyba, że koliduje z którąś z wcześniej zagranych, wtedy poprzednia wyrzucana jest na stos kart odrzuconych) i wprowadza modyfikcję zasad - najczęściej pozwala dobierać lub zagrywać więcej kart w trakcie tury, wprowadza limity posiadanych fantów albo umożliwia umieszczenie na stole dwóch Celów.

Gracze naprzemiennie wykonują swoje akcje, a kiedy któryś z nich spełnia warunki zwycięstwa, automatycznie wygrywa. W podstawowej wersji Fluxxa rozgrywka zajmowała najczesciej około 30 minut, natomiast (samodzielny) dodatek Zombie jest dużo bardziej dynamiczny i niezależnie od czasu rozgrywki, akcja toczy się dużo szybciej, a zachodzące zmiany jeszcze bardziej urozmaicają przebieg rywalizacji. W oryginalnym Fluxxie znajduje się tylko jedna karta Zonka, natomiast tutaj znajdujemy ich multum, ale wszystkie są zombiakami! To od gracza zależy, czy będzie z nimi walczył i dążył do zwycięstwa tradycyjnymi metodami, czy będzie ryzykował i czekał na szczęśliwy traf, dzięki któremu to właśnie zombie mogą przynieść wygraną!

Zaletę Fluxx: Zombie stanowi również fakt, że można grać w nią jako w samodzielną grę, jak i łączyć z dwoma pozostałymi zestawami (Fluxx oraz Fluxx: Cthulhu), czyniąc rozgrywkę jeszcze bardziej urozmaiconą i szaloną. Niewielkie rozmiary sprawiają, że można je wziąć ze sobą niemal wczędzie i cieszyć się nią w domu, podróży czy pubie. Jest to niewątpliwa zaleta w kręgu imprezówek. Co prawda małe rozmiary pudełka uniemożliwiają umieszczenie kart w foliach ochronnych, co w przypadku tak eksploatowanej gry może szybko doprowadzić do zużycia kart. Tutaj wybór należy do fana, czy stawia na żywotność kart, wtedy trzeba poszukać opakowania zastępczego.

Dlatego Fluxx: Zombie powinien przypaść do gustu wszystkim wielbicielom gier imprezowych, lubiących prostotę okraszoną dużą ilością śmiechu. Jeśli znacie podstawową wersję gry, zachęcamy do zapoznania się z Zombiakami, gdyż wzbogacają one wcześniejsze możliwości, natomiast jeśli nie mieliście jeszcze kontaktu z żadnym Fluxxem, polecamy to zmienić. Tylko uważajcie, żeby nie pogryźli was nieumarli!

Ocena: 7/10

Zalety:
- Dynamika
- Humor
- Prostota zasad

Wady:
- Lekko wygórowana cena
- Ciasne opakowanie

Fluxx Zombie

Premiera gry: 30 październik 2015
Gatunek gry: karciana
Wydawca: Black Monk Games
Liczba graczy: 2-6 osób
Czas gry: 5-30 min.
Dopuszczalny wiek graczy: 8+
W pudełku:
 • 21 Kart Celów
 • 16 Kart Fantów
 • 23 Karty Akcji
 • 25 Kart Nowych Zasad
 • 15 Kart Zonków
 • 1 Karta Antycelu
 • 1 Karta Zasady Podstawowej
 • 3 Karty Pomocy
 • 2 Karty Bonusowe do FLUXXa oraz Cthulhu FLUXXa
 • 5 pustych kart (Akcja, Fant, Nowa Zasada, Cel i Cel)
 • Instrukcja
Cena sugerowana producenta: 59,95 zł


blog comments powered by Disqus