"Fluxx Cthulhu" - recenzja gry karcianej

Autor: Paweł Olejniczak
16 czerwca 2016

Kto z was miał kiedyś macki? Kto przywoływał potężnego przedwiecznego? Albo kto przebywał w szpitalu psychiatrycznym w Innsmouth? Nikt? Zatem pora to nadrobić i za sprawą gry karcianej Fluxx: Cthulhu doświadczyć czegoś tak niesamowitego.

Fluxx to seria, której cechą charakterystyczną jest to, że każda jej odmiana posiada tylko jedną zasadę: "dobierz jedną kartę i zagraj jedną kartę". Dzielą się one na cztery typy:

- Akcje (karty jednorazowe natychmiastowego użytku)
- Fanty i Zonki (czyli przedmioty, które dają zwycięsytwo, oraz przeszkody, które w nim przeszkadzają),
- Cele (taka karta od momentu, kiedy znajdzie się na stole definiuje warunki zwycięstwa, ale może być tylko jedna na stole),
- Nowe Zasady (taka karta zostaje na stole i od momentu pojawienia się modyfikuje zasady - pozwala dobierać lub zagrywać więcej kart, ogranicza ich liczbę, czy wprowadza inne zmiany).

Wersja Cthulhu prócz wyżej wymienionych typów wprowadza Antycele (definiują one warunki, na których następuje zakończenie rozgrywki, przy których wszyscy gracze przegrywają), Niespodzianki (jedyne karty w grze, które można zagrywać poza swoją turą) oraz jedną Zasadę Ogólną (gracze decydują, czy wchodzi do gry, definiuje ona zwycięzce w przypadku spełnienia Antycelu, kiedy wszyscy gracze odnoszą porażkę). Dzięki nim, w porównaniu z podstawową wersją Fluxxa, następuje większe zróżnicowanie, na którym zyskuje dynamika rozgrywki. Co prawda Cthulhu pod tym względem ustępuje innej edycji gry, czyli Zombie.

Dzięki wprowadzeniu nowych typów kart następuje przekłamanie na pudełku, gdyż producent twierdzi, że rozgrywka zajmuje od pięciu do trzydziestu minut, jednak wersja Cthulhu jest jedyną, w której najcześciej spada on poniżej minuty. Niesamowicie łatwo spełnić warunki zwycięstwa, albo raczej porażki. Gra rozpoczyna się, w ciągu chwili wszyscy uczestnicy przegrywają, następuje przetasowanie oraz nowa partia. W tym przypadku wprowadzenie chaosu do gry, która i tak charakteryzuje się sporym, aczkolwiek prócz tego elementu przemyslanym chaosem, nie jest cechą pozytywną. Jeśli jednak uda się przeprowadzić zabawę przez pierwsze sekundy, może nabrać rumieńców i wciągnąć uczestników w zmagania. W porównaniu z edycją podstawową, Cthulhu wprowadza szybkość, jednak kosztem skomplikowania zasad, co było największą jej zaletą. Natomiast w porównianiu z edycją Zombie, przyspiesza tempo, jednak pytanie, czy nie robi tego za bardzo. Pięć różnych partii w ciągu kilkunastu minut może być przesadą.

Wszstko to ratuje fakt, że każda z wersji Fluxxa jest jednocześnie samodzielną grą, ale również dodatkiem i można je dowolnie łączyć. Dzięki temu konkretne edycje naprawiają wzajemnie swoje wady i pozwalają graczom decydować o tym, czy stawiają na dynamikę i nieprzewidywalność, czy umożliwianie choć drobnego planowania swoich posunięć. Jest to niewątpliwa zaleta, gdyż kreacja nie następuje na poziomie jednej rozgrywki w obrębie dodatku, ale również na poziomie całej gry. Mimo bardzo minimalistycznej oprawy graficznej konkretne talie mają odpowiednie oznaczenia, dzięki czemu można bez problemu je rozdzielić.

Dzięki tym wszystkim cechom Fluxx: Cthulhu jest niesamowicie szybką grą imprezową, która może wywołać wiele śmiechu w towarzystwie, które nie przejmuje się tym, kto wygra, a raczej skupia się na miłym spędzeniu ze sobą czasu. Dlatego jeśli poszukujecie właśnie takiej zabawy, najnowszy tytuł firmy Black Monk powinien przypaść wam do gustu.

Ocena: 6/10

Zalety:
- Dynamika rozgrywki
- Prostota zasada

Wady:
- Lekki chaos
- Możliwość skończenia rozgrywki w ciągu kilku sekund
- Mały rozmiar pudełka
- Stosunkowo wygórowana cena

Fluxx Cthulhu

Premiera gry: 30 październik 2015
Gatunek gry: karciana
Wydawca: Black Monk Games
Liczba graczy: 2-6 osób
Czas gry: 5-30 min.
Dopuszczalny wiek graczy: 8+
W pudełku:
 • 26 Kart Celów
 • 21 Kart Fantów
 • 18 Kart Akcji
 • 17 Kart Nowych Zasad
 • 8 Kart Zonków
 • 4 Karty Antycelu
 • 3 Karty Niespodzianki
 • 1 Karta Zasady Podstawowej
 • 1 Karta Zasady Ogólnej
 • 3 Karty Pomocy
 • 2 Karty Bonusowe do FLUXXa oraz Zombie FLUXXa
 • 5 pustych kart (Akcja, Fant, Nowa Zasada, Cel i Cel)
 • Instrukcja
Cena sugerowana producenta: 59,95 zł


blog comments powered by Disqus