Recenzja gry planszowej pt. "Fauna"

Autor: Paweł Olejniczak
Korekta: (anonim)
2 października 2017

Co Ty wiesz o zwierzętach?

Człowiek może jest gatunkiem dominującym na Ziemi, jednak są jeszcze miliony innych zamieszkujące z nami ten świat. Wielu z nich jeszcze nie odkryto, inne spotyka się na co dzień, natomiast o części kiedyś słyszano, ale kto by pamiętał gdzie tak naprawdę dane zwierzę żyje i jak jest duże? Wiadomo jednak jak działa ludzka ciekawość – im mniej wiemy, tym chętniej poznajemy nieznane. Bazując na tym Friedemann Friese stworzył grę Fauna, łączącą typowy quiz wiedzy ze współzawodnictwem.

Z czego składa się wiedza?

W pudełku znajduje się plansza z mapą świata podzieloną na obszary i trzema miarami: wagi, długości ciała i ogona, sto osiemdziesiąt dwustronnych kart zwierząt, siedem zestawów znaczników odpowiedzi w sześciu kolorach, trzydzieści czarnych znaczników prawidłowych odpowiedzi, pionek gracza początkowego (w postaci lwa) oraz pudełko/podajnik do kart.

Na początku rozgrywki należy podjąć decyzję, czy używane będą znane zwierzęta (zielona strona karty), czy rzadsze (czarna strona), czy też dla urozmaicenia się je pomiesza. Karty tasuje się i umieszcza w podajniku, tak że widoczna jest tylko nazwa oraz przedstawiająca danego zwierzaka ilustracja, a do tego kategorie informacji, które biorący udział w zabawie będą starali się odgadnąć (ilość obszarów występowania i to, czy wymagane jest zgadywanie wagi, długości ciała i ogona). Na początku gry uczestnicy po kolei będą starali się obstawiać dane w wyznaczonych kategoriach tak, że poczynając od rozpoczynającego gracza, będą umieszczali na planszy po jednym swoim znaczniku (na wybranym polu na mapie, lub na jednej z miar poniżej niej). Niestety na każdym polu można umieścić tylko jeden żeton, więc zasada „kto pierwszy ten lepszy” nabiera znaczenia szczególnie przy większej ilości graczy (powyżej trzech nabiera rumieńców, przy pełnej szóstce to już ostra rywalizacja), szczególnie, że we wszystkich miarach trzeba umieścić swój głos. Wszyscy umieszczają kolejne głosy do momentu, kiedy nikt nie ma już wolnych znaczników. Każdy może też w dowolnym momencie spasować i w danej turze nie może umieścić już nic na planszy.

Kiedy faza zgadywania się skończyła, wyjmuje się kartę i sprawdza umieszczone na jej dolnej części odpowiedzi. W zależności od popularności zwierzęcia, za każdą poprawną odpowiedź, czy to na mapie, czy na którejkolwiek z miar, otrzymuje się odpowiednią ilość punktów. Również za głosowanie na pole sąsiednie do właściwego zdobywa się punkty, jednak w znacznie mniejszej ilości. Gra toczy się do momentu osiągnięcia przez któregoś z graczy odpowiedniej ilości punktów – 80 w przypadku rozgrywki na sześć osób, 100 przy czterech lub pięciu oraz 120 przy dwóch lub trzech rywalach.

Zdobywanie wiedzy nie jest łatwe!

Nieskomplikowane zasady pozwalają na zabawę również młodszym fanom, którzy o dziwo mogą dzięki lekcjom biologii i dziecięcym książeczkom o zwierzakach zadziwić swoją wiedzą nawet dorosłych. Zasady Fauny można bez problemu wytłumaczyć każdemu, a czytelnie wykonane karty oraz plansza ułatwiają rozgrywkę i sprawiają, że jest ona płynna i bezproblemowa. Cała zabawa polega na tym, żeby poprawnie zgadnąć wszelkie możliwe dane dotyczące gatunków, jednak nie jest to łatwe, a uczestnicy nieustannie będą popełniali błędy. Płaci się za nie utratą jednej z kostek na następną turę, więc każdy ruch dobrze jest przemyśleć. Bez obstawiania możliwie dużej ilości pól nie ma szans na zwycięstwo, lecz zbytnia brawura pozbawia nas głosowania w kolejnych turach, co również nie jest korzystne. Możliwość umieszczenia tylko jednego pionka w każdej lokacji wywołuje wrażenie pośpiechu i rywalizacji pomiędzy graczami oraz konieczność przewidywania swoich ruchów tak, żeby możliwie najszybciej obstawić swoje „pewniaki”.

Jak wygląda świat dzikich bestii?

Fauna nie zawiera zbyt zróżnicowanego grona elementów, jednak są one solidne i sporej wielkości (poza żetonami), co umożliwia grę również z mniejszymi dziećmi, które ledwo nauczyły się czytać. Spore pudełko rekompensuje cenę gry, a wesołe odgłosy wydawane przez uczestników w trakcie zabawy robią to jeszcze bardziej. Szkoda jedynie, że jako dodatek nie została stworzona książeczka, lub chociaż strona internetowa troszkę wnikliwiej opisująca gatunki przedstawione na kartach. Umożliwiłyby one jeszcze głębsze pogłębianie wiedzy i mogły jeszcze bardziej zainteresować dzieciaki.

Czy warto udać się na łono natury?

Fauna prostotą zasad, szybkością rozgrywki oraz rywalizacją i elementem edukacyjnym powinna podbić serca nie tylko młodzieży, ale również dorosłych. To kolejna gra bawiąca ludzi tym, jak bardzo nie znają świata w którym żyją i uczącą ich w przyjemny sposób wiedzy niekoniecznie potrzebnej. Jest rozbudowaną wersją gier takich jak Cardline czy Timeline, jeszcze niedawno będących jednymi z ciekawszych gier quizowych na naszym rynku.

Fauna (druga edycja)

Premiera gry: 7 wrzesień 2017
Gatunek gry: towarzyska
Wydawca: Rebel
Liczba graczy: 2-6 osób
Czas gry: ok. 45 - 60 minut
Dopuszczalny wiek graczy: od 10 lat
W pudełku:
  • duża plansza
  • 180 kart przedstawiających 360 zwierząt (format A6)
  • 2 małe pudełka na karty
  • 72 drewniane znaczniki
  • 1 pionek rozpoczynającego gracza
  • instrukcja i broszurka z dodatkowymi informacjami
Cena sugerowana producenta: 139,95


blog comments powered by Disqus