Dust

okładka
Gatunek gry: strategiczna
Wydawca: Fantasy Flight Games
Oryginalna strona gry: http://fantasyflightgames.com/dust/

Dust jest strategiczną grą planszową dla od dwóch do sześciu graczy, opowiadającą o konflikcie i kontroli w alternatywnym świecie science-fiction. Charakteryzuje się płynną, elegancką mechaniką oraz rozległym, epickim rozmachem, a także wspaniałą oprawą graficzną autorstwa Paolo Parente.

W roku 1938 naukowy statek Schwabenland, z łopoczącą na gwałtownym, mroźnym wichrze niemiecką barierą, dotarł w sekretnej misji do północnego koła podbiegunowego. Nawet dziś nikt nie ma pewności na czym konkretnie polegało pierwotne zadanie, lecz to, co odkryto, wprawiło w osłupienie cały świat.

Powróciwszy do swej ojczyzny, Schwabenland przywiózł relikty z obcego statku kosmicznego oraz członka jego załogi… wciąż żywego! Gdy świat popadał dalej w otchłań globalnego konfliktu, ekipa starannie dobranych naukowców w ukryciu badała potencjalne możliwości zastosowania arktycznych odkryć do celów wojskowych, lecz ich sekret nie utrzymał się długo.

Wkrótce rozpoczęła się podziemna wojna, tocząca się równolegle do zmagań na otwartej przestrzeni. Szpiedzy przeprowadzali tajne operacje, starając się skraść kontrolę i zrozumienie obcej technologii. Najbystrzejsze umysły świata głowiły się nad nową nauką, odkładając na bok badania mogące doprowadzić do broni atomowej.

Nie minęło wiele czasu, zanim do naukowców nie dołączyli okultyści oraz znawcy starożytnych religii. Owi ezoteryczni myśliciele doszli do przekonania, iż nowe odkrycia były w jakiś sposób powiązane ze starożytną opowieścią o „Vrill Kultur”. Ta mityczna, zapewne mocno zaawansowana cywilizacja zniknęła w pradawnej przeszłości równie zwinnie, jak jeleń znika w lesie.

Wkrótce na badania teoretyków rzucił więcej światła obcy podróżnik. Doszli do zrozumienia, iż Vrill Kultur nie było cywilizacją, lecz niesłychanie potężnym źródłem energii. „VK”, które dawało się wydobywać jedynie w pewnych lokalizacjach rozsianych po całej kuli ziemskiej, było tak rzadkie i cenne, iż obcy ryzykowali podróże międzygwiezdne, aby je zdobyć.

Do czasu jak poznano lokalizację złóż VK i rozpoczęto wydobycie, naukowcy odkryli wiele sposobów wykorzystania go na polu bitwy. Geograficzne rozłożenie złóż VK postawiło na głowie cały istniejący system sojuszy i koalicji. Geopolityczna równowaga całej planety stanęła na ostrzu noża.

Historia została zapisana na nowo. Teraz, u zarania nowej ery, pojawiają się nowe strategie, nowa broń, nowe armie.

Rozpoczyna się Dust.


Liczba graczy: 2-6 osób
W pudełku:
  • Dwie odrębne instrukcje, które zawierają pozwalające na szybka rozgrywkę zasady „Premium” oraz szerzej zakrojone zasady „Epickie”.
  • plansza
  • 45 bogato ilustrowanych kart
  • 10 specjalnych kości bitewnych
  • 25 żetonów
  • 3 karty pomocy gracza
  • Ponad 800 plastikowych figurek (w tym: 24 centra produkcyjne, 6 zestawów jednostek armijnych w sześciu różnych kolorach, każdy z nich zawierający - 60 czołgów, 20 mechów, 20 myśliwców, 15 bombowców, 15 okrętów podwodnych)
Cena sugerowana producenta: 199,90 zł