Grecy maszerują na Wschód

Autor: Andreas von Breslau
25 września 2008

Greece versus the Eastern Kingdoms to pierwszy dodatek do znakomitej gry Richarda Borga pt. Commands and Colors – Ancients. Umożliwia rozegranie kolejnych 21 bitew, w których walczyło wiele różnych nacji: Grecy przeciwko Persom, Syrakuzańczycy z Kartagińczykami, Spartananie z Tebańczykami. Dysponując dodatkiem możemy również – a może przede wszystkim – rozegrać całą serię zwycięskich bitew Macedończyków pod wodzą wspaniałego Aleksandra Wielkiego z – kolejno: Persami, Scytami oraz Hindusami. Znajdziemy również bitwy toczone o sukcesję tronu po zmarłym Aleksandrze a także kilka bitew, w których Rzymianie walczyli z przeciwnikami ze Wschodu.

Masywne, eleganckie pudełko skrywa 364 klocki w kolorach błękitnym i piaskowym, 5 kart z naklejkami, 2 karty pomocnicze, instrukcję wraz ze scenariuszami oraz kostki. Co ważne, nie ma w nim ani planszy, ani kart operacyjnych, tak więc do rozegrania wspomnianych starć niezbędne jest posiadanie pierwszej części serii.

Wydaje się, że poziom graficzny niektórych ikon oddziałów jest nieco niższy niż w części podstawowej, chociaż piesi łucznicy ze Wschodu oraz konni łucznicy obu stron prezentują się naprawdę interesująco. Za to ikona słoni ze Wschodu z wojownikami kryjącymi się pod czerwonym baldachimem to klasa sama dla siebie. Z kolei grafika wodzów obu stron to powielenie grafik znanych już z innych gier GMT, przedstawiających bitwy antyku.

Nowe jednostki wprowadzone w tym dodatku to wspomniani już konni łucznicy oraz wielbłądy. Łucznicy na koniach traktowani są jak lekka jazda, mają ruchliwość wynoszącą 4 pola i zasięg strzału trzy heksy. Oddziały wielbłądów z kolei – niestety występujące jedynie w nielicznych scenariuszach – to średnia jazda o ruchliwości 3 pól, nie posiadająca zdolności walki na odległość. Pozostałe reguły dotyczące tychże jednostek są typowe dla – odpowiednio – jazdy lekkiej i średniej.

W poszczególnych bitwach biorą udział również jednostki specjalne, takie jak jazda przyboczna Aleksandra, perskie oddziały Nieśmiertelnych czy tzw. Srebrne Tarcze. Ponadto pojawiła się zasada dot. kartagińskiego Świętego Zastępu, walczącego w bitwie z Syrakuzami nad rzeką Crimissos w roku 341 p.n.e. (bitwa z części podstawowej, w której zgodnie z historią można wzmocnić siły Kartaginy). Reguły dotyczące jednostek elitarnych przewidują zwykle wyższą ich odporność na ucieczki i większe zdolności zadawania strat przeciwnikom (np. tak jakby oddziały te były wspierane przez wodza).

Podano również objaśnienia i przykłady realizacji zasad, które mogą sprawiać pewne kłopoty: tratowania jednostek sąsiednich przez spłoszone słonie oraz reguły ucieczek wodzów.

Podsumowując, Greece vs Eastern Kingdoms Richarda Borga umożliwia rozegranie szeregu bitew stoczonych przez wiele różnych nacji, w tym tak znanych jak starcie pod Maratonem z 490 p.n.e. (jest to zresztą najdawniejsza spośród wszystkich bitew prezentowanej w serii Commands and Colors), Platejami, Granikiem, rzeką Issos czy Gaugamelą. Tak jak w innych częściach serii, możemy liczyć na dobry poziom edytorski: kolorowe karty pomocnicze i instrukcja to przecież rzadkość nie tylko w wydawnictwie GMT. Znający serię wiedzą zapewne – a nie obeznani z autorskim systemem Richarda Borga powinni wiedzieć – że system ten zapewnia wiele emocji i doskonałą zabawę. Nie jest to symulacja poszczególnych bitew ani ich wierne odwzorowanie w skali taktycznej, jest to natomiast wspaniały zbiór bitew zaprezentowanych w atrakcyjnej, przystępnej formie. A karty operacyjne sprawiają, że każda rozgrywka jest niepowtarzalna. Chwała autorowi!

P.S. Wszystkim osobom przygotowującym armie do pierwszej rozgrywki, a więc przed którymi stoi żmudne zadanie przyklejania naklejek do drewnianych klocków, proponuję wykonanie tej pracy wspólnie z przeciwnikiem i przygotowanie jedynie tych klocków, które będą niezbędne do rozegrania (najlepiej kilkukrotnego) pierwszej, wybranej już bitwy. Można w ten sposób uniknąć długiego i nużącego przygotowywania w pojedynkę całej armii, która i tak nie będzie w całości wykorzystana podczas pierwszej gry.

Command & Colors: Ancients Expansion #1 Greece vs Eastern Kingdoms

Gatunek gry: historyczna
Wydawca: GMT Games
Liczba graczy: 2 osoby


blog comments powered by Disqus