"Bitwa na morzu" - recenzja gry karcianej

Autor: Damian "Nox" Lesicki
Korekta: Marta Kononienko
5 czerwca 2017

Piracka gra

bitwa na morzu recenzjaBitwa na morzu jest kolejnym tytułem z familijnej serii Egmontu Dobra gra w dobrej cenie. To skromna, nieskomplikowana i ładnie wykonana pozycja dla młodych wilków morskich.

O co chodzi?

Bitwa na morzu to prosta karcianka, której zasady są wypadkową pomiędzy pokerem a wojną – gracze obstawiają w ciemno, a potem porównują „siłę” swoich kart. Każdy z uczestników wciela się w dowódcę pirackiej floty, którego zadaniem jest zyskanie jak największej liczby skarbów. Łupy można zdobywać na dwa sposoby: zatapiając okręty przeciwników lub doprowadzając własny statek bezpiecznie do portu. Chociaż wydawca twierdzi, że gra nadaje się dla osób od lat 6 do 106, to obecność młodszych graczy jest bardziej niż wskazana – nie ma co ukrywać, że Bitwa na morzu jest tytułem familijnym, przy którym dorośli mogą się nudzić. Rozgrywka i wygląd gry przypominają karcianki, które niegdyś dołączane były do Kaczora Donalda (magazyn jest zresztą wymieniony wśród patronów medialnych) – skojarzenia są więc jak najbardziej pozytywne.

Jakie skarby znajdziemy w pudełku?

Ozdobione grafiką z okrętami wnętrze pudełka kryje w sobie przyzwoicie wykonane elementy. W środku znajdują się cztery zestawy kart i żetonów w różnych kolorach dla poszczególnych graczy, standardowa kostka oraz króciutka instrukcja, która w zwięzły sposób przedstawia zasady wraz z kilkoma przykładami . Na szczególną uwagę zasługują wyjątkowej urody karty z przedstawiającymi różne rodzaje okrętów ilustracjami autorstwa Macieja Szymanowicza.

Piracki kodeks, czyli zasady gry

W każdej turze gracze ścierają się w bitwie, która może skończyć się dla jej uczestników na kilka sposobów: najszybszy okręt salwuje się ucieczką i zabiera swoje łupy do portu, natomiast najsilniejszy zatapia pozostałe i zabiera ich skarby. Każdy z okrętów charakteryzuje inna liczba dział, prędkość oraz zawartość luku. Statystyki te można modyfikować przy pomocy posiadanych żetonów, gracze muszą więc tak obstawiać, by mieć jak największe szanse w starciu. Zadanie ułatwia fakt, że wszyscy dysponują takimi samymi zestawami statków i modyfikatorów. Utrudnieniem zaś jest czynnik losowy w postaci kostki wpływającej na siłę ognia. Przewagę w kolejnych bitwach zdobędą uważni gracze, którzy przyjrzą się, jakie okręty i wzmocnienia zużyli ich przeciwnicy w poprzednich turach i odpowiednio do tego zaplanują swój ruch. Cała rozgrywka składa się z zaledwie sześciu kolejek – po wyczerpaniu kart następuje podliczenie zdobytych łupów i wyłonienie zwycięzcy. Z jednej strony pozwala to zagrać bardzo szybko, gdy brakuje czasu, z drugiej – gra jest przez to mało wciągająca i może szybko się znudzić. Warto też wspomnieć, że chociaż według informacji na opakowaniu Bitwę na morzu można rozegrać we dwójkę, gra najlepiej funkcjonuje, gdy graczy jest troje lub czworo. W rozgrywce dwuosobowej bierze udział wirtualny uczestnik, którego ruchy są automatyczne, co nieco zubaża zabawę.

Czy jest warta swojej ceny?

Bitwa na morzu nie jest tytułem na lata, jednak stanowi ładnie wydaną i jednocześnie prostą rozrywkę dla najmłodszych, która może nauczyć ich podstaw strategicznego kalkulowania. Jej cena jest adekwatna to tego, co oferuje nam gra – Bitwa… kosztuje zaledwie kilkanaście złotych. Jeśli więc podczas rodzinnych wakacji pogoda nie dopisze, Dobra gra w dobrej cenie może stać się ciekawą alternatywą dla wojny czy chińczyka.

Werdykt

Tytuł od Egmontu nie jest ani szalenie oryginalny, ani specjalnie wciągający, ale po uwzględnieniu estetyki wydania oraz niezwykle niskiej ceny – jest wart uwagi. Sporo w tej grze losowości, jednak znalazło się również miejsce na elementy strategii. Rozgrywka mogłaby być nieco bardziej rozbudowana i trochę dłuższa, ale ostatecznie jest to niezła propozycja dla młodych fanów marynistyki, którym znudziły się już tradycyjne gry.

Bitwa na morzu

Gatunek gry: dla dzieci
Wydawca: Egmont Polska
Liczba graczy: 2-4 osoby
Czas gry: ok. 20 minut
Dopuszczalny wiek graczy: od 6 lat
Cena sugerowana producenta: 19,95


blog comments powered by Disqus