Recenzja gry karcianej pt. "Big Fat Burger"

Autor: Korni
Korekta: Marta Kononienko
16 listopada 2017

Czas na soczystego burgera!

Praca w gastronomii to nie jest bułka z masłem, o czym najlepiej można się przekonać grając w planszówkę Big Fat Burger. Ludzie czekający w kolejce, niewykonane zamówienia iinnerestauracyjneproblemy mogą zestresować. Dodajmy jeszcze rywalizację z innymi graczami łasymi na napiwki i mamy istny kocioł. To dopiero jest przeprawa!

O co chodzi?

Gramy w od dwóch do pięciu osób. Najprościej mówiąc – chodzi o realizowanie zamówień klientów knajpy. Pozostali gracze również planują zarządzanie wydawaniem posiłkówi mogąskutecznie utrudniać naszą pracę.

Co w pudełku?

Pudełko jest bardzo ładne graficznie i tak samo przyjemne dla oka są elementy gry. Dostajemy 85 kart zamówień/składników, 24 karty specjalne, kartę pierwszego gracza, po 5 kart postaci,pomocy i bonusów, 4 karty torów, 10 żetonów graczy oraz obrus. Tak, dobrze przeczytaliście – w wyposażeniu mamy także uroczy, błękitny obrus.

Zasady

Gra jest wyjątkowo prosta, dlatego młodsi fani planszówek bez problemu mogą w niej uczestniczyć. Po rozłożeniu obrusu i odpowiednim ułożeniu elementów rozdajemy wszystkim uczestnikom zabawy po jednym składniku (w czasie gry możemy mieć ich maksymalnie pięć). Resztę układamy w równe stosy, skąd będziemy potem je dobierać. Każdy z graczy otrzymuje po dwie karty specjalne (umiejętności lub wydarzenia), których nie pokazuje swoim rywalom. Można je wykorzystać w dowolnym momencie. Następnie wybieramy kartę gracza oraz żetony.

Rozgrywkę rozpoczynamy od zaznaczenia żetonem zamówienia, które chcemy zrealizować. W trakcie swojego ruchu możemy dobrać dwa składniki, wykonać zamówienie bądź wybrać dodatkową kartę specjalną. Należy wykonać dwie z powyższych czynności. W momencie zrealizowania zamówienia zabieramy jego kartę dla siebie, a także dostajemy napiwek w postaci dolarów, kart specjalnych czy składników. Charakter takiego dodatkowego wynagrodzenia zależy od trudności zadania, które udało się nam wykonać. Na koniec tury jedno zamówienie należy przesunąć niżej – i tutaj zaczyna się prawdziwa rywalizacja. Jeśli przesuwamy zamówienie zajęte przez innego gracza,utrudniamy mu jego realizację, a nawet możemy je po prostu wyeliminować, czyli wyrzucić poza obrus. Gracz ten musi wówczas zapłacić jednego karnego dolara za stratę zniecierpliwionego czekaniem klienta. Grę wygrywa ten, kto zarobi najwięcej.

Czy warto?

Dobieranie składników jest prostym, ale zabawnym elementem rozgrywki. Szczególnie że strona wizualna planszówki jest naprawdę atrakcyjna i stanowi to dodatkowy atut korzystania z Big Fat Burger. Mimo że mechanika wydaje się prosta, to jest tu element strategicznego myślenia. Jednak przy małej liczbie uczestników nie stanowi to żadnego problemu i mniej doświadczony gracz także może czerpać pełną przyjemność z rozgrywki. Tasowanie kart wpływa pozytywnie na regrywalność tej pozycji, agra jest szybka, gdyż trwa maksymalnie 40 minut. Cena wynosi około stu złotych. Warto zwrócić uwagę, że Big Fat Burgera stworzyli nie Amerykanie, lecz trzej pomysłowi Polacy: Mikołaj Białko, Michał Dzięgiel, Michał Ociepka.

Podsumowanie

Big Fat Burger to idealna propozycja na spędzenie czasu w gronie znajomych. Dzięki łatwym zasadom i atrakcyjnemu designowi jest to pozycja, którą zdecydowanie warto mieć w swojej kolekcji planszówek. Dla bardziej wymagających graczy może być ona jednak zbyt prosta.

Big Fat Burger

Premiera gry: 18 wrzesień 2017
Gatunek gry: karciana
Wydawca: Trefl Joker Line
Liczba graczy: 2-5 osób
Czas gry: ok. 30 minut
Dopuszczalny wiek graczy: od 8 lat
W pudełku:
  • 85 kart zamówień/składników
  • 24 karty specjalne
  • karta pierwszego gracza
  • 5 kart postaci
  • 5 kart bonusów
  • 5 kart torów
  • 5 kart pomocy
  • 10 żetonów graczy
  • obrus do gry
  • instrukcja
Cena sugerowana producenta: 89,95


blog comments powered by Disqus