Basilica - recenzja gry

Autor: Ta Aina
Korekta: Gruszmen
22 listopada 2010

Basilica - emocjonująca gra, która wyrwie cię z jesiennego marazmu.

Jesień to czas w którym coraz częściej sięgamy po gry planszowe, bo co robić gdy za oknem chlapa a wieczory są tak długie? Najlepiej jeszcze by były to dobre gry planszowe, które nie znudzą się nam zbyt szybko. Propozycja wydawnictwa Rebel, której autorem jest Łukasza Pogoda, to gra na którą warto zwrócić uwagę. Nie jest to na pewno pozycja dla osób które nie lubią współzawodnictwa, ani tych lubiących rozbudowane zasady i mocne osadzenie w klimacie. Gra  Basilica z racji tego że jest to gra przeznaczoną dla dwóch graczy jest grą pełną emocji i rozgrywka w nią ma raczej charakter krótkich pojedynków, które z pewnością wyrwą was z marazmu jesiennej aury.

Istnieją co najmniej dwa powody, aby zainteresować się Basilicą – jest to gra wydana przez polskie wydawnictwo, a jej autorem jest Polak. W przypadku tej gry jest tych powodów znacznie więcej.  Zacznijmy może od okładki i wydania, które w przypadku gier planszowych (w przeciwieństwie do książek) są bardzo ważne. Wszyscy bowiem wiemy że grając elementami na które musisz chuchać i dmuchać by się nie rozleciały, przyjemność płynąca z gry drastycznie spada. W Basilice nie ma tego problemu, bo wydana jest bardzo porządnie.  Wytrzymałe kafle, ładne grafiki, estetyczne pudełko – wszystko to sprawia że chce się grać. Jedyne do czego można by się przyczepić to sposób zredagowania instrukcji. Są w niej pewne niejasności, ale też nie przesadzajmy – mogło być znacznie gorzej. Instrukcja sporządzona jest w trzech językach, polskim, niemieckim i angielskim. Twórcy i wydawcy życzymy zatem sukcesów w zdobywaniu międzynarodowych rynków i szerokiej publiczności.

Akcja gry toczy się w średniowieczu, gracze wcielają się w architektów budujących katedrę. Jeden z nich pracuje dla króla, drugi dla biskupa, jednak równie dobrze mogliby to być kosmici budujący okręty gwiezdnej floty, bo w przypadku gry o takiej mechanice i krótkim czasie rozgrywki – fabuła dobrze że jest, ale nie wpływa ona znacząco na przyjemność płynącą z gry. Rozgrywki są stosunkowo krótkie – chyba że gracze należą do tych lubiących pomyśleć sobie długo nad ruchem dając przeciwnikowi czas na zrobienie sobie kanapki, czy wyprowadzenie psa, bo tacy również się zdarzają.

Rozgrywka

Basilica
to przede wszystkim proste zasady i bardzo duża doza interakcji. Sama rozgrywka jest bardzo mocno inspirowana klasycznymi już grami w stylu Carcassonne. Nie ma tu tradycyjnej planszy, a gracze rozkładają kafle, tworząc z nich obszary. Czym większy obszar  tym więcej punktów, w zasięgu graczy. Punkty zdobywa ten z nich, który ma na danym obszarze więcej swoich budowniczych. Czyż nie jest to dziecinnie proste? Jednak to nie wszystko, bo są jeszcze kafle specjalne które popsuć mogą niejedną misternie zaplanowaną strategię. Kafle takie mogą przesuwać budowniczych przeciwnika, awansować swoich budowniczych, rozdzielać obszary poprzez zabranie kafla czy dołożenie kafli odgradzających przeciwnika od dużych obszarów. Mimo prostych zasad  gra nie jest jednak dla dzieci, bo wymaga bardzo dużo główkowania, kombinowania, planowania i przemyślanego, konsekwentnego szkodzenia przeciwnikowi. Nie jest to też gra dla osób które nie potrafią przegrywać, bo nagłe zwroty akacji i jeden dobrze zaplanowany ruch przeciwnika diametralnie mogą zmienić rozkład punktów zwycięstwa. W grze niewątpliwie pojawić się może dużo napięcia i emocji.

Proste zasady, które w tym przypadku są bardzo dużym atutem, nie sprawiają ze gracz w łatwy sposób posiąść może tajemnice zwycięstwa i przeprowadzać rozgrywki tak by wygrać według jednej opracowanej do perfekcji strategii. Gra za każdym razem wygląda zupełnie inaczej i gwarantuje dużo zwrotów akcji i podwyższone tętno.

Podsumowując grę szczerze polecam, osobom głodnym wrażeń, lubiących konkurencje i triki mogące w jednej chwili zniszczyć cały plan przeciwnika. Nie polecam natomiast osobom, które zbyt emocjonalnie podchodzą do gier, bo nic nie może tak wkurzyć jak jedno niedopatrzenie skrzętnie wykorzystane przez sparing partnera rujnujące cały plan działań. By tego uniknąć można lekko zmodyfikować zasady gry np. poprzez usunięcie wyjątkowo dokuczliwych dla przeciwnika kafli akcji. Gra ma charakter dość otwarty i jest podatna na wszelkie modyfikacje.

Dziękujemy wydawnictwu Rebel za przekazanie egzemplarza gry do recenzji.

Ocena ogólna: 7/10

Zalety:
+ Proste zasady (nie głupie)
+ Ładne wydanie
+ Dużo myślenia
+ Dużo emocji

Wady
- Momentami zbyt dużo emocji (jak kto lubi)
- Brak odczuwalnej spójności zasad gry z fabułą

 

Basilica

Gatunek gry: strategiczna
Wydawca: Rebel
Liczba graczy: 2 osoby
Czas gry: 45
Dopuszczalny wiek graczy: 10+
Cena sugerowana producenta: 79.95


blog comments powered by Disqus