Recenzja gry "5 sekund"

Autor: Ta Aina
Korekta: Gruszmen
4 października 2012

5 sekund - dynamiczna gra, która rozrusza graczy w każdym wieku!

5 sekund to gra o bardzo prostych,  jasnych zasadach okraszonych dużą dawką zabawy. Grę wydało wydawnictwo Trefl znane między innymi z gier imprezowych (party game). Gra przeznaczona jest dla 3 do 6 osób, jednak śmiało można grać w większa ilość graczy zastępując pionki monetami albo innymi gadżetami. W grze są możliwe dwa tryby rozgrywki dla dorosłych oraz dla młodszych graczy (wydawnictwo sugeruje minimum 8 lat)

Proste zasady i bardzo dynamiczna rozgrywka

Zasady gry są niezwykle proste, losujemy karteczki z pytaniem polegającym na wymienieniu 3 rzeczy w czasie 5 sekund. Czas odmierza bardzo zmyślne urządzenie (czasomierz a’la klepsydra wydająca zabawny dźwięk), który dodaje uroku i adrenaliny całej grze. Pytania są bardzo zróżnicowane. Od bardzo prostych np. wymień 3 rzeczy które są zielone, po bardzo trudne oparte na wiedzy np. wymień 3 londyńskie mosty. Są też pytania wymagające kreatywności: wymień 3 znane króliczki oraz pytania z życia wzięte np. wymień 3 osoby, które Ci mówią co masz robić. To zróżnicowanie pytań bardzo fajnie wpływa na rozgrywkę, bo okazuje się że osoby które na pytania oparte na czystej wiedzy odpowiadają bez mrugnięcia okiem i jednocześnie zupełnie odpadają na pytaniach typu: wymień 3 swoje plany życiowe. Dodatkowo karteczki z pytaniami są dwustronne, pierwotnie każda strona dostosowana jest do odpowiedniej grupy wiekowej, w praktyce można wybrać pytanie trudniejsze dla danej osoby np. fanowi gwiezdnych wojen nie zadamy pytania o 3 postaci z tejże sagi.

Gra wygląda na bardzo prostą, jednak 5 sekund to naprawdę bardzo mało czasu, do tego dochodzi jeszcze lekki stres (w końcu wszyscy na mnie patrzą) i bardzo często zaskoczenie z powodu nietypowości pytania. Jeśli gracz nie odpowie na zadane pytanie, pytanie przechodzi na kolejna osobę, która nie może użyć wcześniejszych odpowiedzi. Ale tu uwaga, nie można powtarzać czyichś haseł. Czas mierzymy od nowa. Jeśli nikt nie odpowie punkt dostaje zadający pytanie! Ta zasada sprawia że wszyscy gracze są równo zaangażowani w rozgrywkę, bo mogą zostać wywołani do odpowiedzi praktycznie przy każdym pytaniu. Poziom adrenaliny jest naprawdę bardzo wysoki!

Fajna oprawa (tak jest gadżet)

Powyżej opisane zasady dotyczą gry nieco okrojonej, bo bez planszy. To wersja gry, którą bez problemu możemy zapakować do torebki czy plecaka i zabrać wychodząc na imprezę „a nóż się przyda”. W wersji „nieturystycznej” mamy jeszcze plansze i pionki, które zastępują nam karteczkę z zapisanymi punktami. Jeden zdobyty punkt = jeden ruch w kierunku mety czyli wygranej.

W pudełku znajduje się aż 748 pytań na dwustronnych karteczkach opakowanych w poręczne pudełeczko, spora plansza, pionki i gadżet w postaci czasomierza w którym po spirali zjeżdżają srebrne kuleczki, a sam przy nastawianiu wydaje zabawny dźwięk. Te wszystkie elementy sprawiają ze gra ma w sobie „to coś”. Potrafi porwać nawet najbardziej poważnych osobników. Jest w niej też sporo śmiechu, bo zasada szybko myślisz – szybko mówisz sprawia, że odpowiedzi mogą czasem być co najmniej zaskakujące.

Dla kogo jest gra?

Gra jest dosłownie dla wszystkich: dla rodzin z dziećmi, dla uczestników wszelkiej maści spotkań towarzyskich czy wyjazdów integracyjnych. Polecam tę grę również dlatego, że na pewno szybko się nie znudzi gdyż ilość pytań jest bardzo duża, a nawet ich znajomość, nie jest kluczem do sukcesu.  Jestem pewna że każdy z nas zna odpowiedzi na prawie wszystkie pytania, jednak nie chodzi tu o wiedzę a to co się wydarzy w pięć sekund przy charakterystycznym  akompaniamencie przesypujących się kulek!

Dziękujemy wydawnictwu Trefl za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

Ocena ogólna: 9/10

Zalety:

+ fajne gadżety

+ dużo adrenaliny

+ gra dla każdego

 

P.S.

Wydawcę prosimy o dodatki w postaci dodatkowych pytań :)

5 sekund

Gatunek gry: towarzyska
Wydawca: Trefl
Liczba graczy: 3-6 osób
Dopuszczalny wiek graczy: 8+


blog comments powered by Disqus