"303 - Bitwa o Wielką Brytanię" - recenzja gry

Autor: Mateusz "Serek" Seroczyński
27 maja 2013

303 to strategiczna gra wojenna, przeznaczona dla 2 osób, wydana przez IPN. Mechanika ma przybliżyć wydarzenia tak zwanej „Bitwy o Anglię”, czyli mamy o prostu do czynienia z... walką myśliwców!
Co znajdziemy w pudełku? Planszę, żetony samolotów (6 myśliwców RAF, 5 myśliwców i bombowiec Luftwaffe), 3 drewniane, dedykowane kostki k6, garść znaczników i instrukcję. Samo wykonanie gry stoi na dość wysokim poziomie, jedyną uwagę mam do drobnego defektu – po zmontowaniu planszy (doczepieniu strzałki wskaźnika paliwa)  pudełko tak jakby się nie domykało.

O co chodzi w samej grze? Jeden gracz wciela się w pilotów Luftwaffe, których celem jest dolecenie bombowcem nad teren Londynu. Przeciwnik dowodzący samolotami RAF na oczywiste zadanie: udaremnić plan Luftwaffe. Może tego dokonać na dwa sposoby: zestrzelić bombowiec, albo utrzymać go z dala od Londynu przez 8 tur. Mechanika gry jest prosta: najpierw Luftwaffe nadlatuje i strzela, potem to samo robi to RAF i tak 8 razy. Trzeba pochwalić twórców, że w bardzo dobry sposób przenieśli dynamiczne walki myśliwców na planszę. Samoloty mogą zostać uszkodzone (wtedy naprawiamy je na swoim lotnisku) albo zestrzelone i nie wracają do końca gry.

Z powodu prostych i przystępnie wytłumaczonych zasad gra jest godna polecenia ludziom, którzy grają okazjonalnie i/lub dopiero zaczynają przygody z planszówkami. Dla „wyjadaczy” gra może okazać się zwyczajnie za prosta, ale myślę że paru z nich też miło spędzi przy niej trochę czasu. Rzecz, która na pewno działa na korzyść gry to „smaczki” historyczne. Zaczynając od grafik autentycznych maszyn na żetonach, poprzez planszę, która jest wzorowana na mapie z siedziby RAF, kończąc na instrukcji, w której znajdują się komentarze historyczne i biografie kilku pilotów biorących udział w owych wydarzeniach.

Podsumowując: 303 jest fajną, prostą, szybką grą, dobrze wykonaną, za przystępną cenę dla starszych i młodszych.

Moja ocena: 7/10

Recenzja ukazała się także na stronie www.graffic.ava.waw.pl

303 - Bitwa o Wielką Brytanię

Gatunki gry: historyczna, strategiczna
Wydawca: IPN
Liczba graczy: 2 osoby
Czas gry: 15 min.
Dopuszczalny wiek graczy: 10+
W pudełku:
  • plansza do gry wzorowana na stole sztabowym Centrum Dowodzenia RAF
  • 12 dwustronnych żetonów z samolotami
  • 3 kości strzału
  • 1 wskaźnik zużycia paliwa
  • 12 znaczników strzału
  • broszura z instrukcją i opracowaniem historycznym
Cena sugerowana producenta: 44,95 zł


blog comments powered by Disqus